Panasonic zaprezentował swoje najmocniejsze moduły fotowoltaiczne

Panasonic zaprezentował swoje najmocniejsze moduły fotowoltaiczne
źródło: na.panasonic.com

Na tegorocznych targach RE+ Panasonic pokazał dwie nowe serie modułów fotowoltaicznych. Rekordowy panel wykonany w technologii HJT ma moc 430 W, sprawność 22,2 proc. i jest objęty szerokim pakietem gwarancji. 

Panasonic wprowadza dwie nowe serie modułów fotowoltaicznych, które pod względem parametrów technicznych mogą walczyć o podium z najwyższej klasy produktami obecnie dostępnymi na rynku.

Na tegorocznych targach RE+, które odbyły się 19–22 września w Anaheim w Kalifornii, japoński producent pokazał nową serię paneli fotowoltaicznych HK Black.

REKLAMA

Propozycja dla wymagających

Seria HK Black obejmuje panele czarne na całej powierzchni, o mocach w przedziale 420–430 W. Wykonane zostały w technologii heterozłączowej HJT (ogniwa połówkowe, połączone bezprzerwowo), która wraz z technologią TOPCon staje coraz większą konkurencją dla powszechnie stosowanej technologii ogniw PERC.

Najmocniejszy panel fotowoltaiczny ma sprawność 22,2 proc., a najsłabszy – o mocy 420 W – ma posiadać sprawność 21,7 proc. Współczynnik temperaturowy mocy na poziomie -0,26 proc./st. C, który osiągnął Panasonic w serii HK Black, jest jednym z najlepszych wyników w branży.

Po 25 latach eksploatacji moduły z serii HK Black mają nadal posiadać przynajmniej 92 proc. początkowej wydajności.

Panasonic reklamuje serię HK Black jako propozycję dla najbardziej wymagających inwestorów, którzy stawiają na najlepsze parametry techniczne i elegancki wygląd.


Seria bardziej ekonomiczna

Aby spełnić wymagania szerszej grupy odbiorów, Panasonic wprowadził także drugą serię, również w pełni czarnych modułów – VK Black. Tym razem przedział mocy wynosi od 390 do 400 W, a sprawność waha się od 20 do 20,5 proc. dla najmocniejszego wariantu z serii.

W panelach fotowoltaicznych VK Black wykorzystane zostały ogniwa w technologii PERC oraz rozwiązanie half-cut. Po 25 latach eksploatacji moduły z tej serii mają mieć 84,8 proc. początkowej wydajności.

Na razie, podobnie jak w przypadku HK Black, nie znamy szczegółów technicznych dotyczących m.in. wymiarów, masy i parametrów elektrycznych modułów.

REKLAMA

Szeroki pakiet gwarancji

Obie serie paneli Panasonic mogą być objęte gwarancją w ramach programu Panasonic EverVolt AllGuard w przypadku zakupu wraz z EverVolt ESS 2.0, czyli systemem magazynowania energii elektrycznej oferowanym przez Panasonic.

Wspomniana gwarancja obejmuje panele fotowoltaiczne oraz cały system bateryjny. Użytkownik otrzymuje 25-letnią gwarancję na moduły fotowoltaiczne, ich pracę oraz robociznę. Ponadto 10-letnią gwarancją objęty jest sam system magazynowania energii Panasonic EverVolt 2.0 ESS.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Co ważne, wskazane warunki gwarancyjne obowiązują w przypadku zakupu PV wraz z  systemem magazynowania energii Panasonic EverVolt 2.0 ESS oraz gdy cały system zostanie zainstalowany przez autoryzowanego partnera Panasonic. W razie zakupu samych modułów PV Panasonic udziela tzw. Triple Warranty, czyli 25-letniej gwarancji na produkt, wydajność i pokrycie kosztów serwisowania – tu również obowiązuje zasady wykonania instalacji przez certyfikowanego partnera Panasonic.

Obie serie modułów będą dostępne wiosną 2023 roku. Dostawa pierwszych magazynów EverVolt ESS 2.0 rozpocznie się w styczniu przyszłego roku.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.