PKO BP sfinansuje jedną z największych farm PV w Polsce

PKO BP sfinansuje jedną z największych farm PV w Polsce
Fot. Gramwzielone.pl (C)

PKO Bank Polski udzielił kredytu na budowę farmy fotowoltaicznej, która powstaje na Dolnym Śląsku. Po uruchomieniu będzie to jedna z największych elektrowni PV w Polsce.

PKO Bank Polski podpisał umowę kredytu z hiszpańską grupą Q-Energy. Finansowanie w łącznej kwocie 92,245 mln euro przeznaczone zostanie na budowę farmy fotowoltaicznej w gminie Miłkowice w województwie dolnośląskim. Moc elektrowni fotowoltaicznej, która powstaje pod Legnicą, ma osiągać 113 MWp (87 MWac), co sprawia, że będzie jedną z największych w Polsce.

Według przewidywań elektrownia ma generować ponad 120 GWh czystej energii rocznie, co oznacza równowartość zapotrzebowania na energię około 57 tys. polskich gospodarstw domowych rocznie. Inwestorem jest hiszpański fundusz Q-Energy.

REKLAMA

Energia z farmy fotowoltaicznej w gminie Miłkowice będzie sprzedawana grupie Amazon w oparciu o długoletnią umowę cPPA (ang. corporate power purchase agreement). Zawarta umowa cPPA pomoże grupie Amazon osiągnąć cel, według którego do 2025 roku firma zasilać będzie swoją działalność w 100 proc. energią odnawialną – 5 lat wcześniej, niż zakładał pierwotny plan.


Q-Energy w Polsce

REKLAMA

– Farma PV w Miłkowicach to ogromne i ważne przedsięwzięcie w skali kraju, to także pierwszy projekt grupy Q-Energy w Polsce, dlatego cieszymy się, że PKO Bank Polski jest jedynym kredytodawcą tej inwestycji i dziękujemy za okazane zaufanie. Jako bank wiemy, że przyszłość w energetyce należy do odnawialnych źródeł, dlatego staramy się wspierać rozwój inwestycji w OZE, a tym samym wspólnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym – mówi Adam Kosmala, dyrektor Biura Kredytów Strukturyzowanych w PKO Banku Polskim.

Działający na rynku OZE od 2007 roku Q-Energy zatrudnia 400 pracowników i zarządza inwestycjami w odnawialne źródła energii o łącznej wartości ponad 11 mld euro.

Oferując zintegrowane usługi zarządzania inwestycjami i aktywami, Q-Energy zarządza aktywami o łącznej mocy ponad 1,6 GW. W ich skład wchodzą elektrownie fotowoltaiczne o mocy 1 GW, termalne elektrownie słoneczne o mocy 243 MW oraz farmy wiatrowe o mocy 325 MW. Te inwestycje są zlokalizowane w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i Włoszech.

Aktywność PKO BP na rynku OZE

Dla banku PKO BP finansowanie dla projektu realizowanego przez Q-Energy to kolejne zaangażowanie w sektor energetyki odnawialnej.

W ubiegłym rok grupa PKO Banku Polskiego udzieliła finansowania dla projektów w zakresie transformacji energetycznej o łącznej wartości przekraczającej 1 mld zł. Przewagę w sektorze projektów OZE miały projekty wiatrowe i fotowoltaiczne. Na rynku finansowania OZE aktywne są także spółki z grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego, w szczególności PKO Leasing.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.