Producent energii z OZE coraz bliżej uruchomienia dużej farmy PV na Pomorzu

Producent energii z OZE coraz bliżej uruchomienia dużej farmy PV na Pomorzu
Farma PV Qair Polska. Fot. Tensec

Niezależny producent energii ze źródeł odnawialnych Qair Polska pochwalił się zainstalowaniem wszystkich paneli na farmie fotowoltaicznej w Kaliszu Pomorskim. Instalacja rozmieszczona na obszarze 82 hektarów swoim kształtem przypomina mapę Polski. Uruchomienie parku solarnego zaplanowane jest na przyszły rok.

Farma fotowoltaiczna budowana przez spółkę Qair Polska w Kaliszu Pomorskim (w powiecie drawskim) ma osiągnąć moc 60 MW. To pierwszy wielkoskalowy projekt PV tego producenta energii z OZE. Oddanie instalacji do użytku zaplanowane jest na 2023 rok.

Produkcja energii z parku solarnego w powiecie drawskim ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku, energia będzie sprzedawana w ramach systemu aukcyjnego.

REKLAMA

Jak informuje Qair, na farmie fotowoltaicznej wykorzystane zostały dwustronne moduły Jinko Solar o mocy 535 W oraz falowniki Huawei SUN2000-215KTL.

Wśród firm zaangażowanych w realizację projektu znalazły się P&Q oraz SPIE Elbud Gdańsk jako generalni wykonawcy, inżynierem kontraktu jest spółka Tensec, natomiast za system SCADA odpowiada Inaccess Networks. 

 

250,5 MW mocy w 2023 roku

Qair zapowiada zainstalowanie w przyszłym roku w farmach fotowoltaicznych i wiatrowych łącznie 250,5 MW mocy. Na wolumen ten złożą się: farma fotowoltaiczna w Kaliszu Pomorskim (60 MW), cztery parki wiatrowe (Widuchowa, Stawiszyn, Wądroże Wielkie, Wisznice), a także 12 farm PV, na temat których spółka na razie nie ujawnia szczegółowych informacji.

Po wybudowaniu tych inwestycji portfel projektów Qair w naszym kraju osiągnie ponad 500 MW mocy zainstalowanej.

REKLAMA

Qair Polska jest częścią międzynarodowej grupy Qair inwestującej w 20 krajach. Na polskim rynku działa od 2015 roku. Portfel aktywów wiatrowych i fotowoltaicznych firmy obejmuje 258 MW projektów w pełni operacyjnych (siedem parków wiatrowych i 53 farmy PV), 130 MW w fazie realizacji i ponad 2,5 GW na wczesnym etapie rozwoju.

Qair Polska uczestniczy też w procesie uzyskiwania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne w Polsce

W ostatnim czasie koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej uzyskała największa obecnie farma fotowoltaiczna w Polsce, zlokalizowana w Zwartowie na Pomorzu. To dopiero pierwszy etap zaplanowanej ogromnej elektrowni fotowoltaicznej, a już teraz jest to największa tego typu inwestycja w naszym kraju i Europie Środkowo-Wschodniej.

Farma PV w Zwartowie docelowo ma osiągnąć moc 290 MWp. W pierwszej fazie, niedawno zakończonej, zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 204 MWp. Energia z tej części instalacji ma już trafiać do krajowego systemu elektroenergetycznego. Realizacja drugiego etapu projektu ma się rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Inwestycję w Zwartowie realizuje Goldbeck Solar poprzez spółkę celową Stigma. Partnerem w realizacji przedsięwzięcia jest Respect Energy.

Wcześniej największą farmą PV w Polsce była elektrownia zbudowana przez ZE PAK na terenie po kopalni odkrywkowej w gminie Brudzew (Wielkopolska). Jej moc wynosi 70 MW. W tym roku spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza zapowiedziała przygotowania do budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy około 200 MW. Ma ona powstać na terenie po kopalni odkrywkowej Adamów, znajdującym się w obszarze gminy Przykona.

Poza planowaną ogromną inwestycją ZE PAK w najbliższych latach do krajowej sieci może zostać podłączonych przynajmniej kilka elektrowni PV o jednostkowej mocy bliskiej lub przekraczającej 100 MW. Wśród nich znajduje się farma fotowoltaiczna koło Zamościa, o docelowej mocy 135 MW, realizowana przez niemiecką grupę Ib vogt.

Kolejną wielką farmę PV (około 97 MW łącznej mocy) buduje Tauron w Mysłowicach na Śląsku. Inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach. Z kolei hiszpański inwestor Q Energy stawia w Miłkowicach na Dolnym Śląsku elektrownię fotowoltaiczną o mocy 87 MW. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.