Samorządowcy z lubelskich gmin zbudowali farmę PV o mocy 1,4 MW

Samorządowcy z lubelskich gmin zbudowali farmę PV o mocy 1,4 MW
Activ Solar press

W miejscowości Bordziłówka, w lubelskiej gminie Rossosz, powstała jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Jej moc wynosi 1,4 MW. 

Farma fotowoltaiczna w Bordziłówce została zrealizowana przez samorządową spółkę Energia Dolina Zielawy. Realizacją inwestycji zajęły się firmy Maybatt i Elektromontaż z Lublina. 

Spółka Energia Dolina Zielawy została powołana przez pięć lubelskich gmin: Wisznice, Jabłoń, Sosnówka, Rossosz i Podedwórze. 

REKLAMA

Szacuje się, że ilość energii produkowanej na farmie fotowoltaicznej w Bordziłówce odpowiada zapotrzebowaniu na prąd generowanemu przez ok. 200 gospodarstw domowych. 

REKLAMA

Jak podaje „Dziennik Wschodni”, nie jest przesądzone, że prąd produkowany na farmie fotowoltaicznej w Bordziłówce trafi do sieci dystrybucyjnej PGE. Energia Dolina Zielawy rozważa bowiem jej bezpośrednią sprzedaż innym podmiotom. 

Budowa farmy fotowoltaicznej w Bordziłówce kosztowała ok. 8 mln zł. Inwestycja została sfinansowana z kredytu przyznanego przez Bank Spółdzielczy w Wisznicach, a 3,1 mln zł dołożono z unijnej dotacji otrzymanej z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego.

Energia Dolina Zielawy zakłada, że zaciągnięty na inwestycję kredyt uda się spłacić po około 7 latach.

Na farmie fotowoltaicznej w Bordziłówce właśnie rozpoczął się rozruch, który potrwa ok. 2 tygodni, a jej oficjalne otwarcie zaplanowano na 6 listopada. 

gramwzielone.pl / za „Dziennik Wschodni”