Energia z ogromnej farmy PV trafi w całości na rynek spot

Energia z ogromnej farmy PV trafi w całości na rynek spot
Yingli Green press

Amerykańska firma SunPower zbudowała w Chile farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MW. Projekt o nazwie Salvador jest największą na świecie farmą fotowoltaiczną, z której energia będzie sprzedawana wyłącznie na rynku spot – bez gwarancji stałej ceny czy preferencyjnych dopłat. 

Projekt o nazwie Salvador, który powstał na chilijskiej pustyni Atacama, został zbudowany pięć miesięcy przed terminem. Amerykańska firma SunPower, która była głównym wykonawcą inwestycji, będzie odpowiadać za jej utrzymanie na podstawie wieloletniego kontraktu O&M zakładającego stałą opłatę za usługi serwisowe. 

Farma fotowoltaiczna Salvador należy w 70-procentach do włoskiej firmy Etrion, w 20% do francuskiego koncernu Total, a w pozostałych 10% do lokalnego dewelopera. 

REKLAMA

Projekt, który mieści się na terenach dzierżawionych od rządu Chile, podłączono do sieci należącej do lokalnej, państwowej kopalni miedzi. 

REKLAMA

Budowa wartej 200 mln USD inwestycji została sfinansowana w 70-procentach z preferencyjnej pożyczki przyznanej przez należącą do rządu USA agencję Overseas Private Investment Corporation (OPIC). Jak do tej pory OPIC przeznaczył już na rozwój projektów PV w Chile w sumie 887 mln USD. Z jego funduszy została zrealizowana m.in. największa farma fotowoltaiczna w tym kraju – liczący 100 MW projekt o nazwie Amanecer. 

Farma fotowoltaiczna Salvador będzie drugą największą tego typu inwestycją w Chile. 

Tom Werner, CEO firmy SunPower, która zbudowała farmę fotowoltaiczną Salvador, wyraził zainteresowanie realizacją kolejnych projektów PV w podobnym modelu. – Pomyślmy o tej inwestycji jako o początku trendu, który zobaczymy także w innych częściach świata – ocenia CEO SunPower. 

gramwzielone.pl