W przyszłym roku w Niemczech odbędą się 3 aukcje dla PV

W przyszłym roku w Niemczech odbędą się 3 aukcje dla PV
Farma fotowoltaiczna k. Szarogrodu w obwodzie winnickim / Martifer Solar

W przyszłym roku Niemcy przeprowadzą trzy pilotażowe aukcje dla projektów naziemnych farm fotowoltaicznych. Docelowo niemiecki rząd chce zastąpić wsparcie większych projektów OZE systemem aukcyjnym w miejsce stosowanych dotychczas taryf gwarantowanych (feed-in tariffs). To rozwiązanie ma pozwolić na ograniczenie kosztów dopłat do produkcji zielonej energii. 

Niemiecki rząd przygotował plan przeprowadzenia w przyszłym roku trzech pilotażowych aukcji, w których o wsparcie będą ubiegać się projekty naziemnych farm fotowoltaicznych. W każdej aukcji inwestorzy podzielą między siebie potencjał 200 MW. 

W ostatnich latach Niemcy ograniczyli możliwość budowy naziemnych farm fotowoltaicznych, które mogą teraz powstawać za naszą zachodnią granicą wyłącznie na terenach zdegradowanych. Dodatkowo znacząco ograniczono poziom dopłat do produkcji energii przez naziemne farmy PV. 

REKLAMA
REKLAMA

Systematyczne redukcje dopłat do produkcji energii w systemach fotowoltaicznych skutkują spadkiem dynamiki niemieckiego rynku PV. W efekcie cięć w dopłatach dla nowych instalacji, w tym roku potencjał niemieckiego rynku PV ma się zwiększyć zaledwie o około 2 GW, podczas gdy w poprzednich latach Niemcy montowali rocznie po ponad 7 GW nowych instalacji fotowoltaicznych. 

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech przekracza już 37,9 GW, dzięki czemu Niemcy są w dalszym ciągu globalnym liderem w produkcji energii z PV. 

gramwzielone.pl