Wrocławski EIT+ przyciąga innowacyjne firmy z branży fotowoltaicznej

Wrocławski EIT+ przyciąga innowacyjne firmy z branży fotowoltaicznej
EIT+ press

Wczoraj Wrocławskie Centrum Badan EIT+ zakończyło kolejny etap budowy laboratoriów, którym była modernizacja dwóch nowych budynków nr 7 i 9. Teraz będą one wyposażane w specjalistyczny sprzęt. Tym samym przestrzeń dla innowacji we Wrocławiu powiększy się o kolejne 8 800 m informuje EIT+.

Komunikat EIT+:

W otwarciu kolejnych budynków w Kampusie Pracze wzięli udział Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocławia, Adam Grehl – Wiceprezydent, prof. dr hab. Roman Kołacz – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. dr hab. Andrzej Jeżowski – Dyrektor Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, prof. Jerzy Langer – Prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz przedstawiciele firm ML System oraz Saule Technologies współpracujących z Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw Słonecznych EIT+.

REKLAMA

12 lat temu Wiceprezydent Adam Grehl przywiózł mnie tutaj i powiedział, że to jest taki Kampus, w którym coś trzeba zrobić, nie od razu mieliśmy pomysł, ale wtedy okazało się, że są pieniądze z Unii Europejskiej, które umożliwiły myślenie o uruchomieniu całego ogromnego przedsięwzięcia. – wspominał podczas otwarcia Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia. – Ta przestrzeń była wspólną inwestycją całego wrocławskiego środowiska akademickiego i docelowo ma służyć myśli naukowej. Dzisiaj będąc w Kampusie Pracze czujemy się jak w XXI wieku, ale nasze myśli wybiegają tutaj już w XXII w. To miejsce ma być wulkanem kreatywności i generatorem pomysłów, które ma sprzęgać, aby prototypy stały się produktem.

O tym, że już się tak dzieje, a naukowcy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ pomimo tego, że w dalszym ciągu trwa budowa, nie stoją w miejscu potwierdził prof. Jerzy Langer, który zaznaczył, że EIT+ ma już prawie 50 pięćdziesiąt zgłoszeń patentowych i wygenerowało kilkanaście spółek.

REKLAMA

Nie ma instytucji w Polsce z tak krótkim stażem, która by tego dokonała, ponieważ to nie jest miejsce, w którym się tylko planuje, tutaj się działa. Życzę sobie, aby całe wrocławskie środowisko akademickie i naukowe zaczęło pracować razem. Jeżeli ludzie zaczną współpracować i zaczną traktować EIT+ jak swoje miejsce, to dokonamy skoku w przyszłość, to Wrocław stanie się polskim Cambridge i Oxfordem – dodał prof. Jerzy Langer.

W czasie otwarcia zostały również zaprezentowane firmy oraz technologie, którymi m.in. będą zajmować się naukowcy w Kampusie Pracze. Krótkie prezentacje wygłosili Olga Malinkiewicz z firmy Saule Technologies, która jako jedna z pierwszych firm na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów, poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych oraz Dawid Cycoń, prezes firmy ML System zajmującej się wdrażaniem innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań fotowoltaicznych w budownictwie.

Współpraca EIT+ z ML System to modelowy przykład współpracy nauki z biznesem. EIT+ przez to, że jest nową strukturą, poza tradycyjną nauką związaną z uczelniami, a także przez to, że zatrudnia kadrę z dużym doświadczeniem we współpracy z firmami komercyjnymi, przedstawia inną jakość i podejście do tematyki rzeczywistego transferu technologii ze skali badawczej w przemysłową. – komentował Dawid Cycoń, Prezes ML System. – My jako biznes, pomimo że korzystamy na dużą skalę z dotacji unijnych przeznaczonych na badania, to tak naprawdę wydajemy również spore środki na wkłady własne a także poświęcamy czas i energię naszych ludzi. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby badania nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistych przychodach przynoszących zysk firmie. Kadra EIT+ doskonale to rozumie i realizując prace badawcze kładzie nacisk na efekt w postaci wdrożenia a nie koniecznie publikacje naukowe, które są charakterystyczne dla naukowców akademickich.

Budynki, które zostały dzisiaj pokazane, są realizowane w ramach projektu „Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskie Centrum Badań EIT+” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do połowy 2015 roku kosztem 610 mln zł na terenie Kampusu ma powstać sieć ponad 40 laboratoriów i pracowni naukowo-badawczych (pomiarowych i specjalistycznych), które będą funkcjonować w przebudowanych i wyremontowanych, XIX-wiecznych budynkach Kampusu.

EIT+