W Bangladeszu powstało 3 mln domowych instalacji fotowoltaicznych

W Bangladeszu powstało 3 mln domowych instalacji fotowoltaicznych
Premier Bangladeszu Sheikh Hasina / foto. Number 10, flickr cc

W ramach rządowego programu w Bangladeszu zaledwie od maja br. powstało ponad 3 miliony małych domowych systemów fotowoltaicznych. 

Program montażu domowych instalacji fotowoltaicznych, który realizuje rząd Bangladeszu, ma na celu dostarczenie źródła energii elektrycznej dla kilku milionów gospodarstw domowych, które nie mogą korzystać z prądu z sieci. 

Tylko od maja br. w Bangladeszu powstało ponad 3,1 mln offgridowych, domowych instalacji fotowoltaicznych, a to nie koniec.

REKLAMA

Premier Bangladeszu Sheikh Hasina zapowiedziała, że do 2017 r. w jej kraju powstaną kolejne 3 mln domowych elektrowni fotowoltaicznych. Dodała, że program o nazwie „Idcol”, w ramach którego powstają systemy PV, to jeden z największych tego typu przedsięwzięć na świecie. 

REKLAMA

Jak informuje PV Magazine, obecnie w Bangladeszu powstaje miesięcznie około 60 tys. domowych instalacji PV. 

Celem rządu Bangladeszu jest zapewnienie energii elektrycznej całej populacji tego kraju do roku 2021. Potencjał elektrowni ma w tym czasie podwoić się do poziomu 24 GW, a energia odnawialna ma osiągnąć 10-procentowy udział w bengalskim miksie energetycznym. 

Fundusze na rozwój energetyki fotowoltaicznej w Bangladeszu oferuje m.in. Bank Światowy, Azjatycki Bank Rozwoju, a także amerykańskie, japońskie i niemieckie rządowe agencje inwestycyjne. 

gramwzielone.pl