Ile można zarobić na fotowoltaice w Austrii? Nowe stawki dopłat

Ile można zarobić na fotowoltaice w Austrii? Nowe stawki dopłat
James Cridland, flickr cc

W Austrii właściciele mniejszych systemów fotowoltaicznych mogą liczyć na wsparcie w postaci stałej, preferencyjnej ceny za sprzedawany do sieci prąd w ramach austriackiego systemu taryf gwarantowanych (feed-in tariffs- FiT). 

Austriacki rząd po raz kolejny ogłosił obniżenie stawek dopłat do sprzedaży energii z systemów fotowoltaicznych, które zostaną uruchomione od stycznia przyszłego roku. Jak zaznaczają władze w Wiedniu, nowe stawki odzwierciedlają spadające koszty technologii PV. 

Stawki FiT dla fotowoltaiki w Austrii będą niższe średnio o 8% w porównaniu do stawek dla systemów PV rozpoczynających produkcję energii w 2014 r. 

REKLAMA

Zgodnie z najnowszymi zmianami w ramach austriackiego systemu feed-in tariffs, właściciele systemów PV o mocy do 200 kW uruchomionych w przyszłym roku otrzymają gwarantowane taryfy na sprzedaż energii w wysokości 0,115 euro/kWh. 

REKLAMA

Austriacki rząd będzie jednak nadal oferować dopłatę do inwestycji w PV o mocy do 200 kW w maksymalnej wysokości 200 euro na kilowat zainstalowanej mocy. 

Według austriackiego ministra nauki, badań i gospodarki Reinholda Mitterlehnera, dopłata do zakupu systemu PV oznacza, że realna wartość stawki FiT wzrośnie do ok. 0,137 euro/kWh. 

Wiedeń nie zamierza obniżać budżetu dopłat do systemów PV, który w przyszłym roku wyniesie – podobnie jak w 2014 r. – 8 mln euro. 

gramwzielone.pl