W Czechach rusza budowa "solarnego Temelina"

W Czechach rusza budowa "solarnego Temelina"
Conergy press

Za naszą południową granicą powstanie elektrownia słoneczna wielkości 80 boisk piłkarskich.

Elektrownię słoneczną w oddalonym o 20 km od Czeskich Budziejowic Sevetinie wybuduje CEZ. Na 60 hektarach zainstalowanych zostanie 30 MW paneli – 3 razy więcej niż w przypadku największej, zbudowanej dotychczas w Czechach elektrowni tego typu.

Inwestycja, którą czeskie media ochrzciły mianem „Solarnego Temelina”, zostanie ukończona na początku przyszłego roku.

REKLAMA
REKLAMA

U naszych południowych sąsiadów można zaobserwować prawdziwy boom na instalacje solarne. Jak podaje ERU – czeski odpowiednik naszego Urzędu Regulacji Energetyki, w ubiegłym roku liczba inwestycji w energetyce słonecznej wzrosła w Czechach o 2/3 w porównaniu z rokiem 2008. Wpływ na to miała z pewnością polityka czeskich władz, które producentom energii odnawialnej gwarantują jej sprzedaż po preferencyjnych cenach.

CEZ Group skupia 96 firm z sektora energetycznego. Konglomerat działa w dwunastu krajach i jest notowany na giełdach w Pradze, Frankfurcie, a także w Warszawie.

Dla koncernu, do którego należą m.in. dwie czeskie elektrownie atomowe, będzie to druga elektrownia wykorzystująca odnawialne źródła energii. W Rumunii CEZ buduje gigantyczną farmę wiatrową, której docelowa moc wyniesie 600 MW. Jak zapowiada czeski potentat – do 2020 roku zainwestuje w energetykę odnawialną 30 mld koron, czyli ok. 4,6 mld zł.


gramwzielone.pl