SolarWorld przechodzi na panele PV z 5 busbarami

SolarWorld przechodzi na panele PV z 5 busbarami
Foto. SolarWorld

Niemiecki producent wprowadzi do seryjnej produkcji moduły fotowoltaiczne posiadające 5 tzw. busbarów. Moduły fotowoltaiczne SolarWorld z 5 busbarami będą jednak na razie dostępne tylko w USA.

SolarWorld zapowiedział, że wprowadzi na swoje linie produkcyjne w amerykańskim Hillsboro, w stanie Oregon, technologie umożliwiające produkcję paneli fotowoltaicznych posiadających 5 busbarów.

Wywodzący się z Niemiec producent zapewnia, że dzięki modernizacji swoich linii produkcyjnych uda się mu zwiększyć sprawność produkowanych przez niego krystalicznych ogniw fotowoltaicznych w technologii PERC do 21,51%.

REKLAMA

SolarWorld dodaje, że przejście z 3 na 5 busbarów sprawi, że przeciętna sprawność jego modułów fotowoltaicznych wzrośnie o 2 pkt proc.

Modernizacja produkcji SolarWorld w USA ma nastąpić w tym kwartale. Na razie nie wiadomo jednak, jaką moc będą mieć zmodernizowane linie produkcyjne.

REKLAMA

SolarWorld podaje, że jego celem jest podniesienie mocy standardowych paneli fotowoltaicznych złożonych z 60 ogniw do 300 W, co ma nastąpić w III kwartale br.

Mający siedzibę w Bonn SolarWorld podkreśla, że jest największym producentem paneli fotowoltaicznych w USA i w Europie. Niemiecki producent zatrudnia, m.in. w zakładach w Hillsboro i w niemieckim mieście Arnstadt, około 3,4 tysiąca pracowników.

Wychodzący z kłopotów finansowych SolarWorld w I kwartale br. zwiększył swoją sprzedaż w ujęciu r/r o 44% do poziomu 202 MW. Wzrost sprzedaży odnotowano głównie dzięki rynkowi amerykańskiemu, gdzie sprzedano 116 MW modułów PV. Przychody niemieckiego producenta w ubiegłym kwartale wzrosły o 50% r/r do poziomu 149 mln euro. Mimo to SolarWorld zakończył kwartał na minusie.

Do tej pory standardem w sektorze producentów paneli fotowoltaicznych stawało się zastosowanie 3 busbarów, a sporadycznie stosowano 4 busbary. Taką technologię zastosowały jak dotąd m.in. Mitsubishi czy REC Solar.

W ubiegłym miesiącu chiński producent Wuxi Suntech, który według analityków może być w tym roku największym producentem paneli PV na świecie, poinformował o modernizacji swoich linii produkcyjnych w celu zastosowania we wszystkich produkowanych przez niego panelach fotowoltaicznych czterech tzw. busbarów. Dzięki wyższej wydajności osiągniętej dzięki większej ilości tzw. busbarów, w przypadku standardowych monokrystalicznych modułów złożonych z 60 ogniw ich moc zwiększy się do 275 Wp, a w przypadku wykorzystania 72 ogniw – do 325 Wp. W przypadku modułów polikrystalicznych ma to być odpowiednio 265 Wp i 315 Wp.

gramwzielone.pl