KGHM zbuduje fabrykę ogniw fotowoltaicznych

KGHM zbuduje fabrykę ogniw fotowoltaicznych
Foto. Solibro

Potwierdzają się wcześniejsze zapowiedzi miedziowego potentata. KGHM zamierza zbudować fabrykę ogniw fotowoltaicznych. Do ich produkcji może wykorzystać cienkowarstwową technologię CIS lub CIGS.

„Puls Biznesu” podał, że KGHM ogłosił przetarg na lokalizację fabryki ogniw fotowoltaicznych, którą chce ulokować w jednej ze specjalnych stref ekonomicznych. Do przetargu zgłosiło się pięć SSE, z których KGHM wybrał do dalszego etapu postępowania trzy potencjalne lokalizacje. Chodzi o strefy mielecką, tarnobrzeską lub wałbrzyską.

Pracę w nowej fabryce ma znaleźć około 200 osób.

REKLAMA

Na podstawie własnego surowca i ogniw KGHM może wytwarzać panele fotowoltaiczne, stając się ich w pełni zintegrowanym producentem. 

KGHM sygnalizuje możliwość realizacji takiej inwestycji już od kilku lat. Czołowy producent miedzi i największy na świecie producent srebra chce wykorzystać do produkcji ogniw fotowoltaicznych cienkowarstwową technologię CIS lub CIGS. Do produkcji ogniw w tej technologii potrzebne są surowce, których wydobyciem zajmuje się polska firma.

Prezes KGHM Herbert Wirth zapowiadał budowę fabryki ogniw fotowoltaicznych już w 2012 r. – Fotowoltaika dla KGHM jest o tyle ważna, że chcemy rozwijać technologię CIS, a więc opartą na miedzi, indzie, selenie, a więc na tych pierwiastkach, które są w naszym złożu i bezpośrednio dzisiaj eksploatowane – komentował wówczas prezes KGHM.

REKLAMA

Rok wcześniej KGHM we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa rozpoczął projekt badawczy mający na celu badania technologii fotowoltaicznej.

Kolejny projekt fotowoltaiczny KGHM to budowa pilotażowych instalacji fotowoltaicznych, w których zastosowanie znalazły różne typy ogniw i paneli fotowoltaicznych. Farma fotowoltaiczna o mocy 100 kW powstała w Lubinie i zrealizowała ją należąca do grupy KGHM spółka Energetyka.

Spółka Energetyka zapewnia, że celem projektu „jest możliwość zbierania i analizowania danych pomiarowych, uzyskanych w warunkach naturalnych w środowisku KGHM, związanych z realną oceną sprawności fotoogniw wykonanych w różnych technologiach”.

Spółka Energetyka została zaproszona do uczestnictwa w konsorcjum z Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Akademią Górniczo-Hutniczą, Instytutem Fizyki PAN i Centrum Zaawanasowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) i bierze udział w konkursie CuBR ogłoszonym przez NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), ubiegając się o środki na realizację zadania Opracowanie innowacyjnej oraz ekonomicznej technologii wytwarzania wysokowydajnych ogniw słonecznych CIGS.

W ubiegły roku Herbert Wirth poinformował, że rozważa wykorzystanie fotowoltaiki w swoich inwestycjach prowadzonych w Chile – w kraju posiadającym wyjątkowo dobre warunki nasłonecznienia, w którym przy wsparciu władz intensywnie rozwija się budowa potencjału PV.

W ubiegłym roku KGHM uruchomił kopalnię miedzi Sierra Gorda w Chile. Herberth Wirth sygnalizował, że jej infrastruktura mogłaby być zasilana energią z PV. Prezes Herbert Wirth informował ponadto, że chciałby aby farma fotowoltaiczna w Chile została wyposażona w panele fotowoltaiczne produkowane przez KGHM. 

gramwzielone.pl