Rosyjski oligarcha inwestuje w fotowoltaikę

Rosyjski oligarcha inwestuje w fotowoltaikę
Foto. Hevel Solar

Wiktor Wekselberg, jeden z najbogatszych ludzi w Rosji, zapowiedział inwestycje w rosyjskim sektorze fotowoltaicznym warte 450 mln dolarów.

Wekselberg jest właścicielem grupy Renova, która w 2009 r. rozpoczęła współpracę z państwowym koncernem Rusnano, której celem jest rozwój technologii fotowoltaicznych w ramach spółki Hevel Solar, a także budowa pierwszych farm PV w Rosji.

Hevel Solar uruchamia właśnie w położonym nad Wołgą Nowoczeboksarsku fabrykę cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych, której potencjał produkcyjny ma osiągnąć docelowo 130 MW. Wartość tej inwestycji wycenia się na 393 mln dolarów.

REKLAMA
REKLAMA

Fabryka w Nowoczeboksarsku już produkuje panele  fotowoltaiczne i wkrótce ma osiągnąć pełną zdolność produkcyjną. Wagę inwestycji podkreśla fakt, że w jej otwarciu uczestniczył rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew

Panele fotowoltaiczne z Nowoczeboksarska trafią na budowane przez rosyjskiego oligarchę farmy fotowoltaiczne, które zaczynają powstawać dzięki uruchomieniu przez rosyjski rząd wsparcia dla producentów zielonej energii w ramach systemu aukcyjnego.

Jak podaje PV Magazine, do 2020 roku Wiktor Wekselberg chce zbudować w Rosji 500 MW farm fotowoltaicznych, a jego inwestycje w sektorze PV mają sięgnąć 450 mln dolarów.

gramwzielone.pl