Siemens wraca do fotowoltaiki

Siemens wraca do fotowoltaiki
Foto. Siemens

We wspólnym oświadczeniu niemieckiego lidera w produkcji falowników SMA oraz Siemensa poinformowano o nawiązaniu współpracy w zakresie rozwiązań dla dużych farm fotowoltaicznych. Dla Siemensa oznacza to powrót do działalności w sektorze fotowoltaicznym. Dwa lata temu niemiecki potentat wycofał się z fotowoltaiki zamykając swoje oddziały w sektorze PV.

W 2013 roku Siemens zamknął swój oddział specjalizujący się w rozwoju technologii solarnych, po tym jak nie znalazł inwestorów na jego dokapitalizowanie. Wcześniej niemiecki potentat bezskuteczne szukał inwestora, który poprawiłby kondycję finansową spółek niemieckiego koncernu działających w branży solarnej.

W sektorze PV Siemens m.in. produkował falowniki, budował elektrownie słoneczne typu CSP za pośrednictwem zarejestrowanej w Izraelu spółki Solel Solar Systems, a inna spółka Siemensa – włoska firma Archimede Solar – zajmowała się budową farm fotowoltaicznych.  

REKLAMA

Jako powody zakończenia działalności w sektorze PV Siemens podawał wówczas wolniejszy od spodziewanego rozwój rynku PV oraz rosnącą konkurencję cenową.

Przed zamknięciem swoich oddziałów w sektorze solarnym, w ostatnim kwartale 2013 roku Siemens zanotował w tej branży straty na poziomie 150 mln euro. W listopadzie 2012 r. „Financial Times” informował, że na działalności w branży energetyki słonecznej Siemens stracił w sumie około 800 mln euro.

REKLAMA

Teraz Siemens wraca do fotowoltaiki za sprawą współpracy z SMA, niemiecką firmą będącą globalnym liderem w produkcji inwerterów fotowoltaicznych.

Współpraca między SMA i Siemensem jest prowadzona już od pewnego czasu, a jej efektem jest opracowanie stacji SMA Medium Voltage Power Station 2200SC-2500SC zawierającej centralny inwerter SMA o mocy 2,5 MW, która jest przeznaczona do pracy na dużych farmach fotowoltaicznych i którą zaprezentowano podczas odbywających się właśnie w Monachium targów Intersolar Europe 2015.

– Obie firmy mogą zwiększyć swoje udziały w rynku przez wspólne wykorzystanie naszych globalnych sieci sprzedaży i serwisowania. Skoordynowane zarządzanie projektami i wspólne rozwijanie technologii zapewnią naszym klientom możliwość budowy dużych projektów fotowoltaicznych o maksymalnej sprawności i wysokich stopach zwrotu – komentuje podpisanie porozumienia z SMA Ralf Christian z Siemensa.

Dla SMA celem współpracy z Siemensem może być obrona pozycji globalnego lidera w produkcji inwerterów fotowoltaicznych. Mimo, że niemiecka firma jest nadal liderem, to jej udział w rynku inwerterów w ostatnich latach zaczął się kurczyć. 

Obie firmy mają współpracować – w zależności od projektu – jako niezależni partnerzy lub w ramach konsorcjum i zajmą się planowaniem, realizacją i utrzymaniem dużych farm fotowoltaicznych. 

gramwzielone.pl