Nowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego CPV

Nowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego CPV
Foto. Soitec

Francuska firma Soitec poinformowała o osiągnięciu nowego rekordu sprawności modułu fotowoltaicznego w technologii CPV na poziomie 38,9% (+/- 0,9%) w warunkach STC. W module zastosowano czterozłączowe skoncentrowane ogniwa fotowoltaiczne o sprawności sięgającej 46%.

Powierzchnia apertury modułu wykonanego przez Soitec wynosi 812 cm2 i zastosowano w nim 36 soczewek skupiających promieniowanie słoneczne.

W lipcu ubiegłego roku Soitec poinformował o osiągnięciu sprawności skoncentrowanego ogniwa fotowoltaicznego na poziomie 36,7%. Ten wynik został potwierdzony przez Instytut Fraunhofera.

REKLAMA

Z kolei w grudniu 2014 r. francuska firma ogłosiła kolejny rekord sprawności próbki czterozłączowego ogniwa fotowoltaicznego CPV z zastosowaniem soczewek Fresnela na poziomie 46%. Rekord sprawności ogniwa CPV dostarczonego przez Soitec potwierdził japoński instytut AIST.

REKLAMA

W 2013 roku Soitec uruchomił seryjną produkcję modułów CPV, które składają się z ogniw posiadających sprawność na poziomie 31,8%

Soitec rozwija technologię skoncentrowanych ogniw fotowoltaicznych we współpracy z niemieckimi instytutami badawczymi, a badania są współfinansowane przez rządy Francji i Niemiec. 

Soitec zapewniaa, że możliwe jest wykonanie skoncentrowanego ogniwa fotowoltaicznego o sprawności nawet 50%. 

Zobacz film prezentujący farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW w Newberry Springs w Kalifornii, w której wykorzystano umieszczone na trackerach, skoncentrowane moduły fotowoltaiczne Soitec (Youtube). 

gramwzielone.pl