W Niemczech rośnie liczba kradzieży paneli fotowoltaicznych

W Niemczech rośnie liczba kradzieży paneli fotowoltaicznych
Foto. Panasonic

Rzeczpospolita poinformowała o zjawisku masowych kradzieży paneli z instalacji fotowoltaicznych w Niemczech. Zdaniem niemieckiej policji, kradzione panele trafiają za wschodnią granicę.

Rzeczpospolita podała, powołując się na dane Federalnej Policji Kryminalnej Niemiec (BKA), że od 2011 do 2014 roku straty z tytułu kradzieży instalacji solarnych wyniosły już w Niemczech co najmniej 15 milionów euro, a w tym czasie zanotowano prawie 1,9 tys. kradzieży systemów fotowoltaicznych. Rzeczywista liczba kradzieży może być jednak dużo wyższa.

Zdaniem niemieckiej policji, kradzieży dokonują zorganizowane, profesjonalnie działające grupy złodziei, którzy są w stanie w ciągu jednej nocy ukraść setki paneli fotowoltaicznych zarówno z instalacji naziemnych jak i dachowych.

REKLAMA

O sprawie kradzieży paneli fotowoltaicznych z instalacji PV w Niemczech pisał niedawno Financial Times.

REKLAMA

Financial Times podaje, że tylko w ubiegłym roku w Brandenburgii ukradziono ponad 3 tys. paneli fotowoltaicznych, a straty wyceniono na 710 tys. euro. W pierwszych czterech miesiącach tego roku straty z powodu kradzieży sprzętu PV w tym landzie wyceniane są na 500 tys. euro.

Przypadki kradzieży modułów fotowoltaicznych zaczynają powtarzać się także na brytyjskim rynku fotowoltaicznym, który od ubiegłego roku notuje dynamiczny rozwój. Firma ubezpieczeniowa NFU Mutual, na którą powołuje się Financial Times, ocenia, że w ubiegłym roku straty z tego powodu wyniosły w Wielkiej Brytanii około 50 tys. funtów, a w I kwartale br. liczba kradzieży znacznie wzrosła.

Bloomberg informuje, że w obliczu powtarzających się kradzieży niemiecki operator farm fotowoltaicznych Stadtwerke Senftenberg GmbH wprowadził znakowanie paneli fotowoltaicznych, które umożliwia śledzenie trasy ich transportu po dokonaniu kradzieży. Według Bloomberga, większość kradzionych w Niemczech systemów PV trafiała dotąd na rynki Europy Wschodniej, na których wprowadzano atrakcyjne dopłaty dla producentów energii słonecznej.

W maju br. Centralne Biuro Śledcze Policji z Zielonej Góry we współpracy z niemiecką prokuraturą rozbiło lokalną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżą paneli fotowoltaicznych z instalacji zlokalizowanych na terenie Niemiec, która ma w dorobku kradzież sprzętu PV wycenianego na ponad 1 mln euro. 

gramwzielone.pl