Największa w historii transakcja na rynku fotowoltaicznym

Największa w historii transakcja na rynku fotowoltaicznym
Vivint Solar press

Amerykański deweloper projektów wiatrowych i fotowoltaicznych SunEdison przejmie jedną z największych firm działających na rynku domowych systemów fotowoltaicznych w USA. Przejęcie wyceniono na 2,2 mld dolarów, co sprawia, że jest to prawdopodobnie największa transakcja dokonana dotychczas na globalnym rynku fotowoltaicznym.

Vivint Solar do druga największa firma – po należącej do Elona Muska firmie SolarCity – na amerykańskim rynku domowych instalacji fotowoltaicznych. W ubiegłym roku jej udział w tym rynku wyniósł około 11%, a obecnie Vivint Solar posiada w swoim portfolio instalacje o łącznej mocy 523 MW. W ubiegłym roku oferujący domowe instalacje fotowoltaiczne w modelu leasingu Vivint Solar zadebiutował na amerykańskiej giełdzie.

Jak na razie SunEdison działał w branży fotowoltaicznej głównie w sektorze dużych naziemnych farm fotowoltaicznych charakteryzującym się obecnie w USA dużą presją na obniżanie cen sprzedawanej energii. W sektorze domowej fotowoltaiki SunEdison może liczyć na większe marże.

REKLAMA

Po ukazaniu się informacji o przejęciu wartość akcji Vivint Solar wzrosła o ponad 40%. Wiadomość miała też wpływ na wycenę głównego konkurenta Vivint Solar – SolarCity, którego udział w rynku domowych instalacji fotowoltaicznych w USA wynosi 1/3 i którego akcje podrożały o 8%.

REKLAMA

Niemal w tym samym czasie SunEdison poinformował o przejęciu brytyjskiej firmy Mark Group oferującej rozwiązania mające ograniczać zużycie energii w firmach i gospodarstwach domowych na Wyspach. 

SunEdison przygotowuje się obecnie do IPO swojej drugiej spółki tzw. yieldco. Amerykański deweloper chce pozyskać podczas debiutu giełdowego funduszu o nazwie TerraForm Global około 1,2 mld USD. Pierwsze yieldco SunEdison – firma TerraForm Power – pozyskała podczas debiutu giełdowego ponad 0,5 mld USD.

Warte 2,2 mld dolarów przejęcie Vivint Solar to największa transakcja w historii branży fotowoltaicznej. Przebija przejęcie firmy Hanwha Q Cells przez Hanwha SolarOne, które wyceniono na 1,2 mld dol. i które sfinalizowano pod koniec ubiegłego roku, a także warte 1 mld dol. przejęcie producenta falowników PowerOne przez koncern ABB. 

gramwzielone.pl