Niemiecki producent modułów PV pierwszy raz od lat na plusie?

Niemiecki producent modułów PV pierwszy raz od lat na plusie?
Fot. Oregon Department of Transport, flickr cc

Największy niemiecki i europejski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych po podaniu wstępnych wyników sprzedaży za I półrocze br. zapowiada na ten rok pierwszy od lat dodatni wynik finansowy.

Mający jeszcze do niedawna duże problemy finansowe SolarWorld teraz konsekwentnie poprawia swoje wyniki.

SolarWorld podał, że w I półroczu br. sprzedał 440 MW ogniw i paneli fotowoltaicznych (z czego 238 MW w II kwartale br.), notując przychody na poziomie 320 mln euro. Wynik EBITDA wyniósł 10 mln euro.

REKLAMA

W ujęciu rok do roku niemiecka firma zanotowała w I półroczu br. wzrost przychodów aż o 40%, przy wzrośnie wolumenu sprzedaży na poziomie 32%.

Na dobre wyniki SolarWorld w I półroczu 2015 r. wpłynął głównie rynek amerykański, którego udział w ogólnej sprzedaży wyniósł 87%. W lepszej sprzedaży na rynku w USA amerykańskiemu oddziałowi SolarWorld z pewnością pomagają wysokie karne cła na import chińskich ogniw i paneli fotowoltaicznych.

Inicjatorem ich wprowadzenia był właśnie SolarWorld, na którego wniosek sprawą chińskiego importu zajęły się amerykańskie władze nakładając w efekcie, w 2012 r., wysokie karne cła antydumpingowe i antysubsydyjne, na czym korzystają obecnie inni producenci, w tym mający fabrykę również w USA SolarWorld.

REKLAMA

Ogłaszając wstępne wyniki sprzedaży za pierwszą połowę br. SolarWorld podał, że ten rok – po raz pierwszy od kilku lat – chce zakończyć na plusie, sprzedając ponad 1 GW ogniw i modułów fotowoltaicznych, czyli o około 25% więcej niż przed rokiem.

Niemiecki producent chce w 2015 r. odnotować przychody na poziomie 700 mln euro, a wynik EBITDA ma być znacząco wyższy niż planowane wcześniej 2 mln euro.

W tym roku niemiecki producent zmodernizował swoje linie produkcyjne o mocy 800 MW, aby produkować na nich bardziej wydajne krystaliczne ogniwa fotowoltaiczne w technologii PERC (Passivated Emitter Rear Cell).

W ubiegłym miesiącu SolarWorld ogłosił ustanowienie nowego rekordu sprawności krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego w technologii PERC. Wynik na poziomie 21,7% potwierdził niemiecki instytut Fraunhofer ISE.

Do 2013 r. niemiecka firma borykała się z dużymi problemami finansowymi, a przed upadkiem uratowały ją fundusze z Kataru, które przejęły za 50 mld euro 29% akcji SolarWorld.

gramwzielone.pl