Korsyka: powstaną farmy PV z magazynami energii

Korsyka: powstaną farmy PV z magazynami energii
Fot. Saft

W wyniku przeprowadzonej przez francuskie władze aukcji dla projektów farm fotowoltaicznych połączonych z magazynami energii, które mają powstać na należących do Francji wyspach, na Korsyce powstaną dwa tego rodzaju projekty, każdy liczący po 1 MW.

W przeprowadzonej przez francuskiego regulatora Commission de Régulation de l’Energie (CRE) aukcji firma Langa Group otrzymała licencję na budowę dwóch farm fotowoltaicznych, każda o mocy po 1 MW, które będą współpracować z magazynami energii o pojemności po 1 MWh.

Każda z farm fotowoltaicznych ma produkować rocznie po ponad 1,3 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię 400 gospodarstw domowych.

REKLAMA

W aukcji przeprowadzonej przez CRE udostępniono możliwość budowy wyposażonych w magazyny energii dachowych i naziemnych systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy po 25 MW.

REKLAMA

Celem tych projektów ma być nie tylko zwiększenie produkcji zielonej energii, ale także optymalizacja zużycia energii produkowanej na miejscu i zwiększenie niezależności od zewnętrznych nośników energii, których koszty w przypadku wysp są z reguły wyższe niż na kontynencie, ze względu na wyższe koszty transportu.

Budowa farm fotowoltaicznych na Korsyce ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Kontrakt na dostawę technologii magazynowania energii otrzymały firmy Schneider Electric i Saft. Pierwsza dostarczy system zarządzania energią, a druga – zestawy baterii litowo-jonowych.

Obie francuskie firmy uczestniczyły w unijnym projekcie, który realizowano we Francji i którego celem było zbadanie technicznych możliwości i opłacalności wykorzystania magazynów energii współpracujących z instalacjami fotowoltaicznymi. Więcej na temat tego projektu w artykule: „Zastosowanie magazynów energii nadal nieopłacalne”

gramwzielone.pl