Google Sunroof. Sprawdzisz, ile wyprodukujesz energii z PV

Google Sunroof. Sprawdzisz, ile wyprodukujesz energii z PV
Fot. Google Sunroof

Google pracuje nad nowym narzędziem o nazwie Google Sunroof, które umożliwi właścicielom domów ocenienie, ile energii mogą produkować umieszczone na ich dachu panele fotowoltaiczne, i które pomoże im w dobraniu optymalnej instalacji fotowoltaicznej.

Słoneczna mapa Google będzie bazować na dotychczasowych rozwiązaniach Google Maps. Teraz jednak będzie można sprawdzić także, ile promieni słonecznych pada na dachy domów i ile można produkować energii dzięki zamontowaniu na nich instalacji fotowoltaicznych, a nawet ile będzie można dzięki temu zaoszczędzić.

Gogole Sunroof ma przy tym uwzględniać ukierunkowanie budynków, a nawet cień rzucany przez pobliskie budynki czy drzewa.

REKLAMA

Nowe narzędzie Google Sunroof ma na podstawie wskazanej powierzchni dachu, nasłonecznienia oraz wysokości rachunków za energię sugerować optymalną instalację fotowoltaiczną, z której uzysk energii zaspokoi do 100% zapotrzebowania na energię.

Dodatkowo Google ma pokazywać działające w okolicy firmy instalacyjne, łącznie z liczbą wykonanych przez nie instalacji fotowoltaicznych.

Wraz ze spadkiem cen instalacji solarnych coraz więcej właścicieli domów rozważa taką opcję w celu zmniejszenia rachunków za energię. Chcemy, aby instalowanie paneli solarnych stało się łatwe i zrozumiałe dla każdego – informuje Google.

Co ciekawe Google wskazuje, że jego celem jest dobór takiej instalacji, z której produkcja nie przekroczy własnego zapotrzebowania na energię, ponieważ jak wskazuje – w większości regionów sprzedaż do sieci nadwyżek niewykorzystanej energii oznacza małą korzyść finansową.

REKLAMA

Takie założenie byłoby aktualne nie tylko na rynku fotowoltaicznym w USA, gdzie Google Sunroof będzie dostępny na początku, ale także w naszym kraju, w którym obecni polscy prosumenci funkcjonujący na zasadach wsparcia wpisanych do Prawa energetycznego mogą liczyć na relatywnie niewielkie zyski w przypadku sprzedaży do sieci niewykorzystanych nadwyżek energii, a o wiele korzystniejsze jest zmaksymalizowanie wykorzystania energii na własny użytek.

Na udostępnienie Google Sunroof także dla polskich map Google z pewnością będziemy musieli jeszcze poczekać. Zwłaszcza, że nasz kraj póki co nie należy do jasnych punktów na globalnej mapie PV.  

Jak na razie testowa wersja Google Sunroof będzie pokazywać dane nasłonecznienia tylko w kilku miejscach w USA – m.in. w Bostonie, gdzie pracuje zespół Google Sunroof, a także w San Francisco, czyli w mieście, w którym znajduje się siedziba Google.

Z czasem słoneczna mapa Google Sunroof ma być rozszerzona na całe Stany Zjednoczone, a później na kolejne kraje.

Póki co na stronach Google są dostępne jedynie ogólne informacje na temat projektu Google Sunroof.

Prezentacja projektu Google Sunroof:

gramwzielone.pl