Chińska branża PV nabiera rozpędu

Chińska branża PV nabiera rozpędu
Suntech press

Chińskie ministerstwo przemysłu podało, że w I półroczu br. sektor fotowoltaiczny w Chinach wygenerował wartość na poziomie 200 mld jenów – o 50 mld jenów więcej niż w I połowie 2014 r. Ten wynik to głównie zasługa popytu wewnętrznego i inwestycji realizowanych w Państwie Środka.

Mimo, że ogólna wartość wypracowana przez chińską branżę fotowoltaiczną była dużo wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, nieco gorszy wynik zanotował chiński eksport.

W I połowie br. wartość eksportu chińskich firm z sektora fotowoltaicznego nieznacznie spadła w ujęciu rok do roku osiągając poziom 7,7 mld jenów, co jest wynikiem o 0,5 mld jenów gorszym niż wypracowany w I połowie ubiegłego roku.

REKLAMA

Dobrą kondycję chińskiego przemysłu fotowoltaicznego potwierdzają wyniki globalnego lidera w produkcji modułów fotowoltaicznych – firmy Trina Solar, która poinformowała o sprzedaży w II kwartale br. modułów o mocy 1,23 GW. W I kwartale br. sprzedaż chińskiego potentata osiągnęła 1,026 GW, a kwartał  wcześniej – 0,94 GW.

REKLAMA

Trina Solar podniosła jednocześnie roczną prognozę sprzedaży z 4,4 GW do 4,9-5,1 GW, czyli do poziomu nieosiągalnego do tej pory przez jakiegokolwiek producenta modułów fotowoltaicznych.

Chiński producent tłumaczy, że w ubiegłym kwartale globalny popyt na moduły fotowoltaiczne napędzały rynki – chiński, amerykański i indyjski.

Jak podaje chiński rząd, w I połowie br. potencjał fotowoltaiczny Chin wzrósł aż o 7,73 GW. Aby osiągnąć cel instalacji wyznaczony na ten rok przez rząd w Pekinie, w drugim półroczu Chińczycy muszą zainstalować jeszcze więcej, bo 10 GW systemów fotowoltaicznych. Całkowity potencjał fotowoltaiki w Chinach przekracza już 33 GW.

gramwzielone.pl