Pierwsze lotnisko zasilane wyłącznie z PV

Pierwsze lotnisko zasilane wyłącznie z PV
Fot. Cochin International Airport

Na znajdującym się w indyjskim mieście Koczin międzynarodowym lotnisku pierwsze panele fotowoltaiczne zamontowano już w 2013 r. Teraz przybędzie ich ponad 46 tysięcy, a Cochin International Airport zapowiada, że stanie się pierwszym lotniskiem na świecie zasilanym wyłącznie dzięki energii słonecznej.

Pierwszy system fotowoltaiczny o mocy 100 kW władze Cochin International Airport zamontowały już kilka lat temu, a teraz wykonały krok w kierunku całkowitej niezależności energetycznej dzięki budowie na terenie lotniska ogromnej farmy fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne w ilości 46,15 tys. sztuk zostały rozmieszczone na terenie około 18 hektarów, a całkowita moc farmy fotowoltaicznej na lotnisku w Koczin wynosi 12 MW.

REKLAMA
REKLAMA

Lotnisko obsługuje aglomerację miasta Koczin zamieszkałą przez około 1,5 mln osób.

Indyjski The Economic Times podaje, że instalacja fotowoltaiczna będzie produkować dziennie około 50 do 60 MWh energii elektrycznej. Taka ilość energii ma całkowicie wystarczyć do zaspokojenia potrzeb na energię infrastruktury lotniska.

Władze lotniska położonego w południowym indyjskim stanie Kerala chwalą się, że będą pierwszym na świecie tego rodzaju obiektem, który będzie funkcjonować wyłącznie dzięki energii słonecznej.

gramwzielone.pl