Rekordzista w technologii CIGS wycofuje się z PV

Rekordzista w technologii CIGS wycofuje się z PV
Fot. TSMC Solar

Tajwański producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych CIGS – firma TSMC, do której należy aktualny rekord sprawności modułu fotowoltaicznego wyprodukowanego w tej technologii, podała, że rezygnuje z dalszej działalności w sektorze fotowoltaicznym.

Jako powód rezygnacji z rozwijania technologii PV TSMC podał, że jego działalność w sektorze fotowoltaicznym nie ma już ekonomicznego uzasadnienia. Firma podkreśliła późne wejście na rynek, a także brak korzyści skali, co uniemożliwia jej konkurowanie z produktami większych producentów.

TSMC Solar posiadał linie do produkcji około 100 MW modułów fotowoltaicznych rocznie. To niewiele w porównaniu do gigantów branży fotowoltaicznej.

REKLAMA

TSMC dodał, że nawet najbardziej agresywna redukcja kosztów nie poprawiłaby jego konkurencyjności w sektorze PV.

Tajwański producent podał taką informację w czasie, kiedy globalny popyt na ogniwa i panele fotowoltaiczne osiąga rekordowe, nie notowane wcześniej poziomy. Czołowi producenci biją rekordy sprzedaży, a na rynku zaczyna brakować paneli PV.

REKLAMA

Mimo to czołowy producent paneli fotowoltaicznych w technologii cienkowarstwowej CIGS Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC) poinformował, że z końcem tego miesiąca zakończy działalność w sektorze PV i zamknie swoją fabrykę modułów PV w tajwańskim Taichung. TSMC zapowiedział utrzymanie gwarancji dla swoich dotychczasowych klientów, a także znalezienie zatrudnienia dla wszystkich pracowników działu PV.

TSMC zapewnia, że mimo, iż fotowoltaika pozostaje szybko rozwijającą się gałęzią przemysłu, w ciągu sześcioletniej działalności w tym sektorze tajwańska firma nie znalazła sposobu na generowanie zysków.

TSMC wycofuje się z fotowoltaiki mimo posiadanej technologii, dzięki której może produkować wysokosprawne moduły fotowoltaiczne. Kilka miesięcy temu tajwańska firma pobiła rekord wydajności cienkowarstwowego modułu fotowoltaicznego w technologii CIGS.

Wynik sprawności modułu fotowoltaicznego w technologii CIGS na poziomie 16,5% potwierdził TUV SUD. TSMC Solar poprawił tym samym swój wcześniejszy rekordowy wynik, który wyniósł 15,7% i został osiągnięty w 2013 r. Tajwańska firma informowała w kwietniu br., że moduły CIGS produkowane na jej liniach produkcyjnych posiadają przeciętną sprawność 14,7%. 

Dzień przed podaniem rekordu sprawności modułów CIGS niemiecki producent Manz poinformował, że sprawność wyprodukowanego przez niego modułu PV w tej technologii osiągnęła poziom 16%. 

gramwzielone.pl