Renexpo: Zdążyć na boom fotowoltaiczny w Polsce

Renexpo: Zdążyć na boom fotowoltaiczny w Polsce
Mike Baker, flickr cc

Energia słoneczna już niebawem może stać się motorem napędowym gospodarki, a to dzięki ustawie o odnawialnych źródłach energii, która stwarza ogromne możliwości jej rozwoju. Czy warto inwestować już teraz? Czy PV w praktyce przyniesieni korzyści i zysk? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, będzie można uzyskać podczas 5. Międzynarodowych Targów RENEXPO® Poland.

Na boom fotowoltaiczny w Polsce wpływa kilka czynników. Motorem napędowym przemian jest uchwalona w lutym 2015 r. ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE). Najbardziej oczekiwane zmiany, które wprowadza, to taryfy gwarantowane za sprzedaż energii do sieci. Za wyprodukowaną i odsprzedaną energię elektryczną w domowych mikroinstalacjach OZE o mocy do 3 kW ekwiwalent wynosić będzie 0,75 zł/kWh, a 0,65 zł/kWh w instalacjach do 10 kW. Cena jest prawnie gwarantowana przez okres 15 lat od chwili uruchomienia instalacji.

Regulacja taryf pobudza rynek prosumentów, co widać już obecnie. W Polsce zainstalowanych jest już kilkadziesiąt MW instalacji fotowoltaicznych, podczas gdy jeszcze dwa lata temu było to jedynie 1,901 MW. Posiadanie przydomowej elektrowni słonecznej jest nie tylko modne, ekologiczne i umożliwia samowystarczalność energetyczną, ale od przyszłego roku może stać się również źródłem dodatkowego dochodu. 

REKLAMA

Prosumencka część ustawy o OZE i programy NFOŚiGW wpłyną pozytywnie na rynek pracy. Zwiększony popyt na systemy solarne skutkuje koniecznością tworzenia nowych miejsc pracy nie tylko w sektorze fotowoltaiki, ale także w branżach optoelektroniki i mikroelektroniki, informatyki oraz telekomunikacji.

REKLAMA

Tematy dotyczące m.in. wyzwań jakie czekają branżę fotowoltaiczną będą podejmowane podczas 5. Międzynarodowej Konferencji Fotowoltaiki w Polsce. Podczas konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki we współpracy z RECCO, eksperci, przedstawiciele przemysłu PV, władz państwowych i samorządowych oraz operatorów systemów dystrybucyjnych dyskutować będą na temat rozwoju rynków PV w Europie i na świecie. Poruszany będzie również temat jakości instalowanych systemów solarnych i związane z tym działania takie jak Program Certyfikowania Mikroźródeł OZE, certyfikacja instalatorów systemów OZE, a także zagrożenia związane z brakiem poprawnego wykonania instalacji prosumenckich PV.

5. Międzynarodowa Konferencja „Fotowoltaika w Polsce” odbędzie się 24 września br. w godz. 8:00 – 17:00 podczas 5. Międzynarodowych Targów RENEXPO® Poland w Warszawie.

Czytelnicy portalu Gramwzielone.pl mogą skorzystać ze zniżki na udział w konferencji. Więcej na ten temat w artykule: Rabat na konferencję „Fotowoltaika w Polsce” na targach Renexpo

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym targów Renexpo oraz 5. Międzynarodowej Konferencji „Fotowoltaika w Polsce”.