PORT PC I SBF POLSKA PV: wspólne działania branży pomp ciepła i PV

PORT PC I SBF POLSKA PV: wspólne działania branży pomp ciepła i PV
Foto. Som Energia Cooperativa, flickr cc

W promowaniu i zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce bardzo ważne są wspólne działania poszczególnych branż OZE. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) oraz Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV podpisały list intencyjny – informuje PORT PC.

W liście organizacje zobowiązują się m.in. do prowadzenia wspólnych kampanii informacyjnych w zakresie stosowania rozproszonej mikrogeneracji systemów prosumenckich oraz wspierania rozwoju efektywności energetycznej (zarówno poprzez rozwój lokalnej generacji energii jak i ograniczania jej zużycia). 

Współpraca stowarzyszeń będzie ponadto obejmowała prowadzenie prac nad rozwiązaniami technologicznymi i standardami, w których łączy się wykorzystywanie technologii pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych w szeroko pojętych systemach odnawialnych źródeł energii, a szczególnie w budynkach okołozeroenergetycznych.

REKLAMA

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła to stowarzyszenie branżowe, którego celem jest wzmocnienie wizerunku technologii pomp ciepła poprzez stworzenie systemu zarządzania jakością, opracowywanie i wdrażanie standardów technicznych oraz certyfikację i prowadzenie fachowego doradztwa technicznego na uznanym w skali europejskiej poziomie. Od dłuższego czasu działania PORT PC wspierają również rozwój energetyki obywatelskiej.

REKLAMA

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV jest pozarządową organizacją, której głównym celem jest propagowanie oraz stymulacja rozwoju energetyki opartej o systemy fotowoltaiczne w Polsce poprzez kreowanie najwyższych standardów projektowych, wykonawczych i eksploatacyjnych w zakresie realizacji instalacji fotowoltaicznych. W swojej działalności stowarzyszenie zakłada integrowanie osób, instytucji i firm związanych z systemami fotowoltaicznymi, a także współprace krajową i międzynarodową w zakresie wymiany doświadczeń, rozwoju wiedzy i technologii oraz przepływu informacji dotyczącej problematyki systemów fotowoltaicznych.

Zdaniem obu stowarzyszeń wspólne działania branży odnawialnych źródeł energii odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu świadomości na temat wykorzystania nowoczesnych technologii w budownictwie i energetyce. Ponadto mogą się przyczynić do wzrostu zaufania w stosunku do energetyki obywatelskiej – prosumenckiej, w której obywatele są producentami i odbiorcami wyprodukowanej przez mikroinstalacje OZE energii (elektrycznej, cieplnej). Sygnatariusze listu dostrzegają również olbrzymi potencjał w efektywności energetycznej, z tego względu decydują się na wspólne działania w zakresie jej promowania.

Szczegółowe informacje o stowarzyszeniach znajdują się na stronach internetowych www.portpc.pl  oraz www.polskapv.pl. O działalności stowarzyszeń można będzie również posłuchać podczas wydarzeń organizowanych w ramach V Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO. 22 września odbędzie się IV Kongres PORT PC Pompy ciepła – Efektywność z klasą, natomiast na 23 września zaplanowany jest I Kongres SBF Polska PV. Rejestracji na wydarzenia można dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.renexpo-warsaw.com w zakładce konferencje.

Port PC

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym IV Kongresu PORT PC „Pompy ciepła – Efektywność z klasą” oraz I Kongresu SBF Polska PV.