Słupsk: jedna z największych w kraju dachowych instalacji PV

Słupsk: jedna z największych w kraju dachowych instalacji PV
Instalacja fotowoltaiczna na dachu Słupskiego Inkubatora Technologicznego. Fot. 2 Sun

Na dachu budynku Słupskiego Inkubatora Technologicznego powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 180,36 kWp. To jedna z największych w Polsce instalacji PV zamontowanych na pojedynczym dachu.

Panele fotowoltaiczne na dachu słupskiego Inkubatora zamontowano w układzie wschód-zachód. Kąt nachylenia paneli, z których moc każdego wynosi 270 Wp, to 20 stopni. W sumie w instalacji wykorzystano 668 modułów fotowoltaicznych marki Viessmann.

Jak zapewnia wykonawca instalacji – firma 2 Sun – montaż paneli fotowoltaicznych na takich, lżejszych konstrukcjach wykonano ze względu na stosunkowo małą nośność dachu i dużą powierzchnię instalacji. Dodatkowo wykonane konstrukcje lepiej zabezpieczają instalację PV przed działaniem wiatru.

REKLAMA

Uzysk energii z paneli ustawionych w kierunku wschód-zachód ma być tylko nieznacznie niższy niż w przypadku, gdyby panele ustawiono pod optymalnym kątem w kierunku południowym. Zakładany roczny uzysk energii to około 140 MWh.

Energia z fotowoltaiki będzie produkowana przede wszystkim na potrzeby 140 firm działających w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. Dzięki PV zużycie energii kupowanej z sieci w Inkubatorze ma spaść o 30%.

REKLAMA

Nieskonsumowane nadwyżki energii produkowanej m.in. w weekendy będą trafiać do sieci energetycznej. Produkcja energii zostanie objęta systemem zielonych certyfikatów, których sprzedaż będzie stanowić dodatkowe źródło przychodów Inkubatora.

Instalacja na dachu Słupskiego Inkubatora Technologicznego jest obsługiwana przez system SCADA, który umożliwia bieżący monitoring pracy poszczególnych elementów systemu fotowoltaicznego. Informacje o bieżącej produkcji energii są wyświetlane na monitorach znajdujących się w Inkubatorze.

Inwestycja, która kosztowała około 1,5 mln zł, z czego 75% pokryła unijna dotacja, to element realizowanej w słupskim Inkubatorze Pracowni Odnawialnych Źródeł Energii.

Montaż dachowej instalacji fotowoltaicznej to nie koniec „odnawialnych” planów Inkubatora, który chce zamontować na swoim terenie także turbiny wiatrowe oraz instalację PV na trackerach. 

gramwzielone.pl