SolarWorld i Enphase opracują nowe moduły AC

SolarWorld i Enphase opracują nowe moduły AC
Foto. SolarWorld

SolarWorld i Enphase Energy chcą zmienić architekturę systemów fotowoltaicznych, eliminując potrzebę stosowania inwerterów stringowych poprzez wprowadzenie nowych, zintegrowanych z mikroinwerterami modułów fotowoltaicznych (ang. AC modules – ACM).

Niemiecki producent modułów fotowoltaicznych i amerykański lider w technologii mikroinwerterów zapowiedzieli wspólne prace nad rozwojem modułów fotowoltaicznych, które dzięki integracji z mikroinwerterami będą od razu oddawać prąd zmienny.

Obecnie tradycyjne systemy fotowoltaiczne składają się z połączonych ze sobą grup modułów fotowoltaicznych wytwarzających prąd stały (DC), który jest następnie zamieniany przez inwertery na prąd zmienny (AC). Rozwój technologii mikroinwerterów, przydzielonych do poszczególnych modułów, daje jednak możliwość ograniczenia strat w uzysku energii i zwiększenia wydajności instalacji fotowoltaicznej. 

REKLAMA

W tradycyjnych systemach fotowoltaicznych podłączenie większej grupy modułów do jednego inwertera stwarza ryzyko ograniczenia produkcji energii ze wszystkich modułów, które dostosują się do spadku uzysku energii powstałego na skutek awarii czy zacienienia pojedynczego modułu. Takie ryzyko ma wyeliminować technologia mikroinwerterów, które obsługują pojedyncze moduły, a awaria pojedynczego modułu nie rzutuje negatywnie na pracę sąsiednich modułów.

Rynek mikroinwerterów rozwija się dynamicznie od kilku lat, zwłaszcza w sektorze małych, domowych instalacji fotowoltaicznych. Liderem w produkcji mikroinwerterów jest amerykańska firma Enphase Energy.

REKLAMA

Amerykanie połączyli siły z producentem paneli fotowoltaicznych SolarWorld w celu zintegrowania ich mikroinwerterów z modułami PV. Obie firmy zapowiadają komercjalizację nowej technologii i rozpoczęcie sprzedaży, najpierw w USA, pod koniec przyszłego roku.

Solar World zapowiada, że zastosowanie jego nowych modułów AC z serii Sunmodule przyczyni się do oszczędzenia czasu i kosztu pracy instalatorów, a także do zredukowania kosztów logistyki.

Wywodzący się z Niemiec producent, który ostatnio notuje wzrost przychodów głównie dzięki sprzedaży w USA, zapowiadał ostatnio rozpoczęcie sprzedaży modułów fotowoltaicznych w technologii PERC, posiadających pięć szyn (tzw. busbarów). SolarWorld ocenia, że przejście z trzech na pięć szyn sprawi, że przeciętna sprawność jego modułów fotowoltaicznych wzrośnie o 2 pkt proc.

Niemiecka firma zapewnia, że dzięki modernizacji swoich linii produkcyjnych uda się jej zwiększyć sprawność produkowanych przez niego krystalicznych ogniw fotowoltaicznych w technologii PERC do 21,51%.

Podobnie jak w przypadku nowych modułów AC, wydajniejsza technologia modułów fotowoltaicznych będzie oferowana przez SolarWorld w pierwszej kolejności na rynku amerykańskim. 

gramwzielone.pl