Niemcy: duży wzrost zamówień na urządzenia do produkcji PV

Niemcy: duży wzrost zamówień na urządzenia do produkcji PV
JA Solar press

W ostatnich latach w Niemczech odnotowano serię upadków tamtejszych producentów modułów fotowoltaicznych, którzy nie wytrzymali konkurencji z tańszymi produktami oferowanymi przez producentów z Chin. Niemcy nadal pozostają jednak potęgą w zakresie produkcji maszyn służących do wytwarzania komponentów instalacji fotowoltaicznych, a produkowany przez nich sprzęt trafia głównie do Azji. 

Dobrą kondycję niemieckich producentów urządzeń dla przemysłu PV potwierdzają dane, które przedstawiła niemiecka federacja branżowa VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau).

Według VDMA, niemiecki przemysł produkujący urządzenia do wytwarzania komponentów instalacji fotowoltaicznych zanotował w ubiegłym kwartale wzrost obrotów aż o 52% w porównaniu do pierwszego kwartału br.  Natomiast w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego obroty wzrosły trzykrotnie zbliżając się do wyników z 2011 r., czyli do okresu sprzed kryzysu wywołanego nadpodażą na globalnym rynku paneli fotowoltaicznych. 

REKLAMA

Dobre wyniki niemieckich firm to głównie zasługa notowanego w ostatnich miesiącach wzrostu globalnego popytu na moduły fotowoltaiczne, za którym próbują nadążyć producenci planujący otwieranie nowych linii produkcyjnych. Powodem zamówień na nowy sprzęt do produkcji ogniw czy modułów fotowoltaicznych jest też przenoszenie produkcji do innych krajów przez chińskich producentów dotkniętych restrykcjami w imporcie, które wprowadzono w USA i Unii Europejskiej.

REKLAMA

VDMA informuje, że zamówienia na sprzęt niemieckich producentów były składane głównie przez firmy z Azji (41% zamówień), USA (26%), Niemiec (16%) i pozostałych europejskich krajów (17%). VDMA nie podaje jednak wartości zanotowanych obrotów.

Według niemieckiej federacji, Niemcy posiadają ponad 50-procentowy udział w globalnym rynku producentów urządzeń służących do wytwarzania komponentów systemów fotowoltaicznych.

Federacja VDMA zrzesza około 100 niemieckich producentów urządzeń do wytwarzania komponentów systemów PV. 

gramwzielone.pl