Niemcy zapowiadają podniesienie sprawności ogniw PERC do 24%

Niemcy zapowiadają podniesienie sprawności ogniw PERC do 24%
Fot. Hanwha Q-Cells

Podczas odbywających się w Hamburgu targów branży fotowoltaicznej EU PVSEC niemiecki instytut ISFH (Institut für Solarenergieforschung Hameln) przedstawił ścieżkę rozwoju technologii ogniw krystalicznych PERC, która z wykorzystaniem dostępnych metod umożliwi zwiększenie ich sprawności do 24%.

Technologia krystalicznych ogniw PERC (Passivated Emitter Rear Cell) staje się najpopularniejszą, nową technologią produkcji ogniw fotowoltaicznych, którą wdrażają m.in. potentaci w produkcji ogniw fotowoltaicznych z Azji czy niemiecki SolarWorld.

Obecny rekord sprawności ogniwa krystalicznego PERC należy do SolarWorld, który kilka miesięcy temu poinformował o osiągnięciu sprawności na poziomie 21,7%. Niemiecka firma była pierwszym producentem ogniw fotowoltaicznych, który postawił na technologię PERC, modernizując w tym celu swoje linie produkcyjne o łącznej mocy około 800 MW. 

REKLAMA

Wcześniej chińska Trina Solar zapowiedziała wdrożenie do produkcji ogniw PERC o sprawności na poziomie 20,4%, a chiński Suntech ma produkować ogniwa PERC o sprawności 20,5%. Koreańska Hanwha Q-Cells produkuje ogniwa PERC o sprawności 19,5%, a w warunkach laboratoryjnych osiągnęła już sprawność na poziomie 20,4%.

REKLAMA

Jak informuje PV Tech, niemiecki instytut ISFH przedstawił podczas odbywających się w tym tygodniu w Hamburgu targów EU PVSEC rozwiązania bazujące na dostępnych technologiach, których łączne zastosowanie ma dać sprawność ogniw PERC na poziomie 24%.

W opinii wielu ekspertów PERC może być teraz dominującą technologią wykorzystywaną przy produkcji ogniw fotowoltaicznych. Przynajmniej w najbliższych latach.  

Także w Hamburgu inny niemiecki instytut Fraunhofer ISE zapowiedział wyeliminowanie wad PERC z wykorzystaniem nowych rozwiązań, które umożliwią dalsze zwiększanie możliwości ogniw krystalicznych. Ma do tego posłużyć opracowana przez Fraunhofer technologia TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact). Więcej na ten temat w artykule: 25,1%. Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego

gramwzielone.pl