IHS: przychody producentów paneli w 2016 r. wzrosną, ale potem test dla rynku

IHS: przychody producentów paneli w 2016 r. wzrosną, ale potem test dla rynku
Suntech press

Według analityków firmy konsultingowej IHS, w tym roku przychody producentów modułów fotowoltaicznych wyniosą niecałe 40 mld USD, a w przyszłym roku przekroczą ten poziom, osiągając wyższy poziom niż w rekordowych pod tym względem latach 2010-2011. IHS zauważa też ryzyko niższego popytu na moduły fotowoltaiczne, który może nastąpić w 2017 r. 

Dane IHS pokazują jak w wyniku kryzysu na rynku producentów paneli fotowoltaicznych wywołanego ich nadpodażą w latach 2012-2013 przychody producentów modułów PV spadły w latach 2012-2013 – do poziomu 30 mld USD – w porównaniu do ok. 40 mld USD zanotowanego rok wcześniej. Później jednak przychody zaczęły znowu rosnąć.

REKLAMA

Przychody producentów paneli fotowoltaicznych w latach 2010-2016, w mld USD. Źródło: IHS

IHS ocenia, że prognozowanemu na przyszły rok wzrostowi przychodów producentów paneli fotowoltaicznych będzie towarzyszyć około 10-procentowy wzrost wolumenu nowych instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

Analitycy IHS zauważają znaczący wzrost popytu na panele fotowoltaiczne, który w ujęciu globalny ma być wyższy w ostatnim kwartale br. aż o 29% w ujęciu rok do roku. Zdaniem IHS, wyższy popyt przełoży się na wolniejszy spadek cen modułów.

IHS dostrzega też możliwy spadek globalnej dynamiki PV w 2017 r., co ma wynikać z zakończenia ulg podatkowych dla inwestorów w sektorze fotowoltaicznym w USA.

Ten i przyszły rok będą oznaczać kulminację w ożywieniu sektora fotowoltaicznego po okresie intensywnych redukcji cen i obniżania marż, kiedy przeciętne marże spadły do pojedynczych liczb. Prognozowany spadek globalnego popytu w 2017 r. w wyniku spadku nowych instalacji w Stanach Zjednoczonych będzie wyzwaniem dla dostawców paneli, ponieważ przyrost mocy produkcyjnych zaczyna w niebezpieczny sposób przekraczać popyt. Konkurencja nasili się, co doprowadzi do przyspieszonego spadku cen i marż, pierwszy raz od 2012 r. – ocenia Edurne Zoco, analityk IHS.

W ostatnich latach systematycznie rosną wolumeny rocznych instalacji PV montowanych na całym świecie. W tym roku globalny potencjał PV ma wzrosnąć – według różnych szacunków 0 około 50-57 GW. W tym tygodniu firma konsultingowa Mercom Capital podała tegoroczną prognozę instalacji na poziomie nawet 57,4 GW, z czego 17 GW ma powstać w Chinach. 

gramwzielone.pl