Innowacja w fotowoltaice: bezkonkurencyjna technologia SolarEdge

Innowacja w fotowoltaice: bezkonkurencyjna technologia SolarEdge
Monitoring SolarEdge

Instalacje fotowoltaiczne z optymizerami mocy i inwerterami SolarEdge umożliwiają śledzenie MPP (punktu maksymalnej mocy) osobno dla pojedynczego modułu. Dzięki temu każdy moduł pracuje niezależnie zapewniając większe zyski. Ponadto użytkownik ma możliwość monitoringu pracy systemu PV.

Z końcem 2013 roku w Skawinie (woj. małopolskie) firma Soleo PV z Krakowa zrealizowała pierwszą w Polsce mikroinstalację fotowoltaiczną z inwerterem i optymizerami mocy SolarEdge. Optymizer, w który wyposażony jest każdy moduł w systemie, umożliwia większe uzyski energii a także szczegółowy monitoring pracy instalacji fotowoltaicznej. Aby zapoznać się dokładniej z monitoringiem pierwszej w Polsce instalacji PV z inwerterem i optymizerami mocy SolarEdge kliknij tutaj.

REKLAMA

W przypadku tradycyjnej instalacji PV zakłada się, że z 1kWp będzie ona produkowała ok. 950 kWh w ciągu roku. Natomiast wydajność instalacji o mocy 3,18 kWp opartej o technologię SolarEdge w roku 2014 wyniosła 3,331 kWh, czyli 1047kWh/kWp/rok pomimo zacienienia generowanego przez „jaskółkę” oraz komin na dachu. Jest to ok. 10% więcej niż instalacje fotowoltaiczne oparte o falowniki innych producentów.

Porównując produkcję energii w okresie: styczeń-lipiec 2014 i styczeń-lipiec 2015, otrzymujemy odpowiednio wartości 2583 kWh i 2737 kWh. Oznacza to, że mimo zróżnicowanych warunków pogodowych w danych latach, instalacja pracuje na zbliżonym poziomie. Mając te dane, możemy już zakładać, że w roku 2015 r. instalacja również wyprodukuje więcej niż 1040kWh/kWp/rok. 

Porównanie produkcji energii w latach 2013-2015. Moc instalacji 3,18 kWp. Źródło: SolarEdge.

Firma Soleo PV jest przeszkolonym, autoryzowanym i najbardziej doświadczonym polskim instalatorem produktów SolarEdge. Soleo PV jest wykonawcą nie tylko pierwszej w Polsce instalacji z optymizerami SolarEdge, ale także innych – w tym dwóch największych w Polsce – w miejscowości Bojszowy 40 kWp i Dąbrowie Górniczej 21 kWp.

Na czym polega technologia SolarEdge? 

Moc generowana przez moduły fotowoltaiczne tej samej klasy (np. 250Wp) może być różna w takich samych warunkach pogodowych i uzależniona jest od wartości parametrów napięcia oraz natężenia prądu, na jakich pracuje moduł. W celu osiągnięcia maksymalnej mocy każdy panel wymaga indywidualnej kombinacji wartości napięcia i prądu. Za dobór optymalnych wartości tych parametrów odpowiedzialny jest MPP Tracker.

W tradycyjnych rozwiązaniach, falowniki śledzą MPP wspólnie dla łańcucha paneli fotowoltaicznych, wszelkie rozbieżności w MPP różnych paneli fotowoltaicznych w jednym szeregu generują m.in. problem zaniżania produkcji mocy całego szeregu przez najsłabszy w danej chwili panel.

Natomiast w rozwiązaniu uwzględniającym zastosowanie optymizerów mocy SolarEdge, falowniki zostają odciążone od zadania jakim jest śledzenie MPP. Odbywa się ono natomiast na poziomie optymizerów mocy, oddzielnie dla każdego modułu, co z kolei pozwala na pracę przy optymalnym prądzie i napięciu, gwarantującym maksymalną moc przez cały czas pracy modułu. Każdy panel fotowoltaiczny nawet tej samej klasy i w ramach jednej serii odznacza się dodatnią tolerancją mocy (0/+5%). Oznacza to, że panel może mieć do 5% więcej mocy niż moc nominalna. Zastosowanie optymizerów mocy SolarEdge pozwala na wykorzystanie dodatniej tolerancji mocy modułów, tym samym zwiększenie wydajności całej instalacji.

W przypadku tradycyjnych systemów nawet niewielkie zacienie jednego modułu znacznie obniża produktywność całej instalacji, ponieważ pozostałe moduły pracują jak ten najsłabszy, który został zacieniony. Efekt ten można porównać do efektu występującego w domowych lampkach choinkowych połączonych ze sobą szeregowo. Jeśli jedna lampka przestanie działać – wszystkie pozostałe również zawiodą. W systemie SolarEdge wyżej opisany problem został rozwiązany poprzez zastosowanie optymizerów mocy, które redukują starty związane z częściowym zacienieniem instalacji. W instalacji fotowoltaicznej z optymizerami mocy spadek produktywności dotyczy jedynie zacienionego modułu, natomiast reszta systemu pracuje 100% swoich możliwości.

Różnice mocy nowych paneli fotowoltaicznych w tej samej klasie mogą wynosić nawet do 5W.

Po 20 latach wydajność panelu obniża się o 20%. Jednakże, panele, które są różne już na początku, będą się też różnie starzeć. W tradycyjnych rozwiązaniach, wszystkie moduły  w systemie, w związku z tym, że są połączone w szereg, pracują jak ten najsłabszy. Wiążą się z tym duże straty wydajności instalacji PV. Natomiast technologia SolarEdge umożliwia indywidualną pracę każdego modułu niezależnie od wydajności pozostałych.

Elastyczne projektowanie

REKLAMA

Projektowanie z SolarEdge odbywa się niezależnie od kierunków świata, kąta nachylenia oraz rodzaju modułu. 

Dzięki optymizerom mocy, każdy moduł pracuje niezależnie, otrzymujemy swobodę w ich projektowaniu, zyskując tym samym maksymalne wykorzystanie powierzchni. Pokrycie panelami całego dachu jest atrakcyjne nie tylko ze względów estetycznych, ale oznacza także uzyskanie większej mocy. Istnieje również możliwość instalacji PV na gruncie.

Bezpieczeństwo

Optymizery mocy, w które wyposażona jest instalacja fotowoltaiczna, zapewniają wysokie standardy bezpieczeństwa.

W przypadku awarii, odłączenia systemu PV od zasilania AC lub odłączenia falownika z pomocą optymizerów napięcie DC na modułach i przewodach jest za każdym razem automatycznie obniżane do bezpiecznego poziomu (1V na każdym panelu), nie zagrażającemu instalatorom, serwisantom czy ratownikom straży pożarnej.

Monitoring pracy systemu PV

Instalacja fotowoltaiczna oparta o technologię SolarEdge oferuje wygodną funkcję monitoringu pracy systemu PV poprzez przeglądarkę internetową, aplikację na telefon i inne urządzenia mobilne.

Monitoring wyposażony jest w inteligentny system ostrzegania, który natychmiast informuje o ewentualnej awarii z dokładnym wskazaniem jej umiejscowienia. Oznacza to dużą oszczędność czasu i pieniędzy. W przypadku standardowych falowników, serwis instalacji fotowoltaicznej jest już znacznie bardziej skomplikowaną procedurą, która wymaga przyjazdu na miejsce wykwalifikowanych osób, wejścia na dach, zmierzenia parametrów paneli specjalistycznym sprzętem. Całość generuje niepotrzebne koszty i wydłuża czas reakcji w przypadku nierentowności systemu PV. W instalacji fotowoltaicznej wyposażonej w optymizery mocy i inwertery SolarEdge wszystko jest widoczne na ekranie komputera. Godna uwagi jest również funkcja odtwarzania video pracy instalacji z ostatnich 7 dni. Taki szczegółowy monitoring pracy systemu PV, daje pewność, że system PV pracuje na 100% swoich możliwości, przez cały czas.

Aby zobaczyć monitoring największej w Polsce instalacji PV z optymizerami mocy SolarEdge kliknij tutaj.


Decydując się na rozwiązanie, które proponuje SolarEdge, można zyskać:

  • nawet o 25% większą moc wyjściową paneli PV
  • swobodę w projektowaniu systemu fotowoltaicznego oznaczającą maksymalne wykorzystanie powierzchni
  • kontrolę nad systemem PV – monitoring pracy poszczególnych paneli PV
  • gwarancję 25 lat na optymizery mocy oraz 12-25 lat na falowniki
  • gwarancję bezpieczeństwa – system SafeDC

Jeżeli masz jakieś pytania, planujesz instalację fotowoltaiczną lub chcesz się dowiedzieć więcej na temat technologii SolarEdge, zapraszamy na stronę solaredge.com.pl


Firma SolarEdge jest pionierem w dziedzinie optymalizacji systemów fotowoltaicznych po stronie DC i posiada wiodącą pozycję na światowym rynku. SolarEdge jest dostawcą ponad 285 000 inwerterów oraz 6 700 000 optymizerów mocy do ponad 74 krajów.

Polski partner SolarEdge: soleopv.pl

artykuł sponsorowany