Włochy: pierwszy przemysłowy magazyn energii z PV

Włochy: pierwszy przemysłowy magazyn energii z PV
Fot. Enel

Enel Green Power należący do włoskiego koncernu energetycznego Enel zbudował na południu Włoch magazyn energii, który ma gromadzić energię produkowaną na pobliskiej farmie fotowoltaicznej. W tej samej okolicy w trakcie realizacji jest podobna instalacja, która będzie gromadzić energię z wiatru. 

Magazyn energii, który powstał w południowym włoskim regionie Basilicata, znajduje się obok należącej również do koncernu Enel farmy fotowoltaicznej o mocy 10 MWp.  

Jak zapewnia włoski koncern, magazyn energii o mocy 1 MW i pojemności 2 MWh będzie gromadzić energię z farmy fotowoltaicznej, zwiększając elastyczność w zakresie kontroli przepływu energii z PV do sieci energetycznej.

REKLAMA

W instalacji wykorzystano technologię o nazwie Durathon, która  należy do GE. Amerykański koncern pracuje nad tą technologią bazującą na związakach NA-NiCl2 od 2007 r., kiedy przejął brytyjską spółkę Beta R&D, która rozwijała tego rodzaju baterie już od lat 80. Więcej na temat technologii baterii Durathon (PDF).

REKLAMA

GE zapewnia, że zainwestował w produkcję baterii w technologii Durathon już ponad 100 mln dolarów. Amerykanie rozpoczęli produkcję baterii Durathon w miejscowości Schenectady, w stanie Nowy Jork, w 2011 r. W tym roku produkcja w Schenectady została jednak mocno ograniczona, a jako powód tej decyzji GE wskazało zbyt wolny, w stosunku do wcześniejszych oczekiwań, rozwój rynku przemysłowego magazynowania energii.

Obecnie włoski koncern realizuje ponadto projekt magazynu energii, który będzie współpracować ze znajdującą się w tej samej okolicy farmą wiatrową o mocy 18 MW. W tym wypadku Włosi wykorzystają magazyn energii o mocy 2 MW i pojemności 2 MWh, który dostarczy Samsung i który bazuje na bateriach litowo-jonowych. Magazyn energii będzie współpracować z siecią wysokiego napięcia.

Enel Green Power realizuje projekty OZE w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce. Moc odnawialnych źródeł włoskiego koncernu na całym świecie wynosi ponad 9,9 GW. Enel posiada około 740 instalacji OZE, które działają w 16 krajach. Jej elektrownie w ubiegłym roku wyprodukowały około 32 mld kWh energii elektrycznej.

gramwzielone.pl