SkyPower zainwestuje w farmy PV prawie 9 mld USD

SkyPower zainwestuje w farmy PV prawie 9 mld USD
Activ Solar press

Wywodzący się z Kanady deweloper farm fotowoltaicznych SkyPower poinformował, że zainwestuje w elektrownie PV w krajach rozwijających się w sumie 8,7 mld dolarów, z czego 4,4 mld USD mają pochłonąć inwestycje w Kenii, a 4,3 mld USD – w Bangladeszu.

W ubiegłym roku SkyPower zawarł z rządem Kenii porozumienie, które zakładało budowę na terenie Kenii farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 GW, a ponadto dystrybucję 2 mln domowych instalacji fotowoltaicznych. Umowa zawarta z kenijskim rządem zakładała wstępnie realizację w ciągu 5 lat inwestycji w PV wartych 2,2 mld USD

Teraz SkyPower podał, że podwoi wartość inwestycji w farmy fotowoltaiczne w Kenii do 4,4 mld USD. Kanadyjski inwestor nie podał jednak, o ile zwiększy się planowany potencjał farm PV. Wiadomo, że SkyPower ma dodatkowo zainstalować w Kenii ponad 3 tysiące ulicznych lamp solarnych.

REKLAMA

Kanadyjska firma ogłosiła w tym samym czasie, że zainwestuje podobną sumę w Bangladeszu. Inwestycje warte 4,3 mld USD mają skutkować budową w ciągu 4 lat około 2 GW farm fotowoltaicznych. Dodatkowo w ramach umowy z rządem tego kraju SkyPower ma ufundować 1,5 mln domowych lamp zasilanych energią z PV.  

Inwestycje w Kenii i Bangladeszu to tylko część spektakularnych planów kanadyjskiego dewelopera. 

REKLAMA

W kwietniu tego roku SkyPower informował o planach budowy 3 GW farm fotowoltaicznych w Egipcie, a także o budowie w tym kraju linii do produkcji modułów fotowoltaicznych. Inwestycje w Egipcie mają pochłonąć 5 mld USD i skutkować utworzeniem około 75 tys. miejsc pracy.

Na swojej stronie internetowej SkyPower przedstawia się jako największego dewelopera farm fotowoltaicznych na świecie, który działa na rynku od ponad dekady. W tym czasie kanadyjska firma zbudowała portfolio projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 25 GW, z czego ponad 8 GW będzie realizowanych w krajach rozwijających się – w Egipcie, Nigerii, Kenii czy na uważanym za obecnie najbardziej perspektywiczny nowy rynek dla deweloperów naziemnych farm fotowoltaicznych, czyli w Indiach.

SkyPower podaje, że chce zbudować w Indiach w ciągu 5-7 lat potencjał farm PV o łącznej mocy niemal 10 GW.

Kanadyjska firma zapewnia, że podpisane przez nią umowy na sprzedaż energii z PV (Power Purchase Agreements) mają wartość w sumie ponad 80 mld USD, a jej farmy fotowoltaiczne wyprodukowały dotychczas już ponad 327,4 GWh energii elektrycznej. 

gramwzielone.pl