Australijska kopalnia będzie zasilana hybrydą diesla i PV

Australijska kopalnia będzie zasilana hybrydą diesla i PV
Farma fotowoltaiczna o mocy 1,7 MW w Weipa (Australia, Queensland). Fot. First Solar/ARENA

Największy na świecie producent węgla Rio Tinto zainstalował na terenie jednej ze swoich australijskich kopalni hybrydowy system do produkcji energii z wykorzystaniem fotowoltaiki i diesla. Dzięki produkcji energii z fotowoltaiki kopalnia ma generować oszczędności na energii, którą do tej pory produkowała wyłącznie z wykorzystaniem diesla.

W należącej do australijsko-brytyjskiego potentata kopalni boksytu w Weipa w stanie Queensland powstała elektrownia hybrydowa produkująca energię z fotowoltaiki wspieranej przez generator diesla.

Energia z farmy fotowoltaicznej o mocy 1,7 MW ma zaspokoić około 20% dziennego zapotrzebowania na energię kopalni. Roczny uzysk energii z farmy PV, którą wykonał amerykański First Solar, szacuje się na 2,8 GWh.

REKLAMA

First Solar będzie operatorem instalacji fotowoltaicznej, a Rio Tinto będzie kupować energię na podstawie 15-letniej umowy PPA.

W instalacji wykorzystano opracowany przez Amerykanów system o nazwie FuelSmart mający optymalizować produkcję energii z PV w systemie hybrydowym z wykorzystaniem generatora diesla. Dzięki energii z PV w kopalni w Queensland ma zostać zredukowana konsumpcja diesla w ilości 600 tys. litrów rocznie.

REKLAMA

Jeśli instalacja będzie pracować zgodnie z przyjętymi założeniami, farma fotowoltaiczna zostanie rozbudowana do 6,7 MW, a nadwyżki produkowanej przez nią energii będą dodatkowo magazynowe dzięki zastosowaniu baterii.

Inwestycję dofinansowała kwotą 3,5 mln AUD australijska rządowa agencja energii odnawialnej ARENA (Australian Renewable Energy Agency). W drugim etapie zakładającym rozbudowę instalacji fotowoltaicznej oraz wykorzystanie magazynu energii ARENA ma dołożyć 7,8 mln AUD. ARENA nie podaje jednak całkowitego kosztu inwestycji. 

Budowa farmy fotowoltaicznej w Weipa:

gramwzielone.pl