Oxford PV zebrał 4,4 mln funtów na perowskity

Oxford PV zebrał 4,4 mln funtów na perowskity
Oxford Photovoltaics press

Rok temu spółka Oxford PV założona przez naukowców z prestiżowego brytyjskiego uniwersytetu zapowiedziała szybką komercjalizację technologii perowskitów. Teraz naukowcy z Oxfordu pozyskali kolejne fundusze, które mają przybliżyć realizację ich celów.

Oxford PV zapowiedział, że w swoich badaniach nad perowskitami skupi się na połączeniu perowskitu z tradycyjnymi ogniwami krzemowymi w celu zwiększenia ich sprawności – jak oceniali we wrześniu ubiegłego roku brytyjscy naukowcy – z notowanego aktualnie poziomu około 20 proc. o ok. 3 pkt procentowe.

Model biznesowy firmy Oxford PV zakłada licencjonowanie swoich rozwiązań czołowym producentom paneli fotowoltaicznych, ale także m.in. firmom z sektora motoryzacyjnego. 

REKLAMA

Wcześniej strategia Oxford PV zakładała skomercjalizowanie rozwiązań perowskitowych w 2017 r., jednak brytyjska firma w ubiegłym roku zapowiedziała, że z perowskitami wejdzie na rynek szybciej. 

Założyciel Oxford PV dr Henry Snaith szacuje, że w pierwszej fazie wdrożenia do produkcji koszt wytworzenia ogniw perowskitowych może być ok. 3 razy niższy niż koszt produkcji tradycyjnych ogniw krystalicznych. 

REKLAMA

W ubiegłym roku na rozwój technologii perowskitowej założony w 2010 r. spin-off pozyskał 7 mln funtów. Wśród pierwszych udziałowców znalazły się fundusze MTI Partners Ltd, Longwall Venture Partners LLP, Parkwalk Advicors, a także University of Oxford. 

Teraz spółka Oxford PV w drugiej rundzie finansowania pozyskała dodatkowe fundusze od nowych inwestorów w wysokości 4,4 mln funtów, a całkowita wartość środków pozyskanych przez Oxford PV wzrosła do 12,6 mln funtów.

PV Magazine w informacji na temat Oxford PV podkreśla, że przyspiesza wyścig o prymat w rozwoju technologii perowskitów. Jako konkurentów Oxford PV niemiecki magazyn wymienia australijski Dyesol oraz polską firmę Saule Technologies.

Ostatnio założona przez Olgę Malinkiewicz spółka Saule Technologies, której celem jest komercjalizacja technologii perowskitowej, pozyskała fundusze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także od japońskiego milionera Hideo Sawady. Więcej na ten temat: Japoński milioner inwestuje w perowskity Olgi Malinkiewicz

gramwzielone.pl