Fotowoltaiczne carporty w Sanoku

Fotowoltaiczne carporty w Sanoku
Fot. MOSiR w Sanoku

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sanoku chce zbudować na swoich parkingach tzw. car porty, czyli wiaty, na których zadaszeniu umieszczone są panele fotowoltaiczne. Dzięki takiej inwestycji sanocki MOSIR chce oszczędzać na energii nawet do 200 tys. zł rocznie.

Władze Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku forsują koncepcję budowy na parkingu przy obiektach sportowych 80 fotowoltaicznych car portów, które będą stanowić zadaszenie dla 160 miejsc parkingowych.

Jak podaje portal esanok.pl, car porty mają zająć powierzchnię w sumie 1680 m2, a umieszczone na nich panele fotowoltaiczne generowałyby rocznie ponad 360 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA
REKLAMA

Dzięki instalacjom fotowoltaicznym sanocki MOSiR, który wydaje na energię rocznie ponad 1 mln zł, miałby oszczędzać 1/5 tej sumy.

Wartość inwestycji ma wynieść od 6,8 mln zł do 7,5 mln zł, a znaczną część kosztów władze MOSiR-u chcą pokryć z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, z której będzie można uzyskać dofinansowanie nawet na 85% kosztów inwestycji, a dodatkowe 10% ma pochodzić z innego programu unijnego.

Podobną inwestycję na terenie woj. podkarpackiego zrealizowała wcześniej Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie, która na swoich parkingach zbudowała 40 car portów, na których umieszczono panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 170 kW. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Rzeszów: powstają stacje ładowania aut elektrycznych zasilane energią z PV

gramwzielone.pl