SolarEdge ogłasza przełom w technologii inwerterów

SolarEdge ogłasza przełom w technologii inwerterów
Fot. SolarEdge

Wywodząca się z Izraela firma poinformowała o opracowaniu technologii, która umożliwi znaczące zmniejszenie ilości elementów potrzebnych do budowy inwertera, a co za tym idzie zmniejszy jego rozmiary i wagę – zachowując jednocześnie wysoką sprawność przetwarzania prądu na poziomie ponad 99%.

Do tej pory SolarEdge był znany w branży fotowoltaicznej z produkcji inwerterów współpracujących z tzw. optymizerami mocy zapewniającymi maksymalny uzysk energii. Od 2010 roku SolarEdge sprzedał około 1,3 GW tego rodzaju systemów, które pracują w ponad 70 krajach. Więcej na temat tej technologii w artykule: Innowacja w fotowoltaice: bezkonkurencyjna technologia SolarEdge

Teraz izraelska firma poinformowała o opracowaniu technologii, która – jak określa – jest jednym z najbardziej znaczących w ostatnich 20 latach skoków w technologii inwerterów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Lior Handelsman z SolarEdge wskazuje w wywiadzie dla PV Tech, że  nowa technologia o nazwie HD-Wave ma w porównaniu do tradycyjnych inwerterów 16-krotnie ograniczyć ilość elementów magnetycznych i 2,5-krotnie – ilość elementów aluminiowych. To pozwala zmniejszyć wagę inwertera o mocy 7,6 kW AC z około 22 kg do 9,5 kg przy zachowaniu sprawności na poziomie 99%.

Funkcje wykonywane dotychczas przez mechaniczne elementy inwertera w technologii HD-Wave ma zastąpić elektronika, a dzięki zredukowaniu ilości elementów wykonanych z miedzi, żelaza czy aluminium nowy inwerter może być nie tylko lżejszy, ale i tańszy.

Firma SolarEdge zapowiada, że nowa technologia zapewni jej szybką ekspansję na globalnym rynku inwerterów, którego tegoroczną wartość izraelska firma szacuje na 7 mld dolarów.

REKLAMA

SolarEdge zapowiada ponadto połączenie nowej technologii inwerterów z domowymi magazynami energii. Inwertery SolarEdge mają być kompatybilne m.in. z Powerwall Tesli. 

Technologia HD-Wave będzie dostępna na rynku od grudnia br. 

Lior Handelsman z SolarEdge dodaje w rozmowie z PV Tech, że jeśli jego firma zgłosiłaby nowe rozwiązanie do ogłoszonego w ubiegłym roku przez Google konkursu „Little Box”, którego celem było opracowanie inwertera fotowoltaicznego wielkości laptopa, na pewno wygrałaby oferowaną w tym konkursie nagrodę w wysokości 1 mln dolarów.

Prezentacja technologii HD-Wave:

gramwzielone.pl