Największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie

Największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie
Wizualizacja pływającej farmy fotowoltaicznej w Hyde. Fot. United Utilities

W Wielkiej Brytanii rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej, która będzie zlokalizowana na powierzchni zbiornika wodnego znajdującego się w miejscowości Hyde położonej na obrzeżach Manchesteru. Będzie to największa tego typu inwestycja na Starym Kontynencie. 

Instalacja złożona z około 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 MW będzie rozmieszczona na powierzchni 45,5 tys. m2. 

Projekt pływającej farmy fotowoltaicznej warty 3,5 mln funtów realizuje największe brytyjskie przedsiębiorstwo wodno-ściekowe, które dzięki uruchomieniu produkcji energii słonecznej chce obniżyć swoje koszty funkcjonowania. Energia z PV ma zaspokoić 1/3 zapotrzebowania na energię lokalnej infrastruktury wodno-ściekowej.

REKLAMA

United Utilities szacuje roczny uzysk energii z pływającej farmy PV na około 2,7 GWh energii elektrycznej.

Strategia brytyjskiej firmy zakłada zaspokajanie własnych potrzeb na energię w 35-procentach energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W tym celu United Utilities realizuje także budowę lądowych farm fotowoltaicznych. 

Budowa pływającej farmy fotowoltaicznej na zbiorniku wodnym Hyde już się rozpoczęła, a jej uruchomienie powinno nastąpić do końca br. roku. Dzięki uruchomieniu instalacji PV jeszcze w tym roku, sprzedaż energi może zostać objęta wyższymi stawkami na poziomie ok. 0,06 GBP/kWh. Podobne instalacje uruchamiane od przyszłego roku mają korzystać już z mniejszych dopłat na poziomie około 0,01 GBP/kWh. 

REKLAMA

W przypadku Europy będzie to największa tego rodzaju inwestycja i – jak zapewnia inwestor – druga największa na świecie, po farmie fotowoltaicznej w japońskim mieście Kawagoe, której moc ma wynieść docelowo 7,5 MW i która ma produkować rocznie 8,3 GWh energii elektrycznej. Więcej o tym projekcie w artykule: W Japonii powstanie największa na świecie pływająca farma fotowoltaiczna.

Deweloperzy pływających farm fotowoltaicznych podają, że zaletą tego typu projektów, w porównaniu do farm PV lokowanych na lądzie, są większe uzyski energii dzięki chłodzeniu paneli przez wodę, a z drugiej strony ich instalacja powoduje zmniejszenie ewaporacji i rozwoju alg dzięki zacienieniu części zbiornika

Pływająca farma fotowoltaiczna na zbiorniku wodnym w Hyde to nie pierwszy tego rodzaju projekt w Wielkiej Brytanii. Pierwszą inwestycją tego typu na Wyspach jest instalacja PV uruchomiona w ubiegłym roku w Berkshire, która składa się z około 800 modułów fotowoltaicznych.

United Utilities już planuje budowę kolejnej pływającej farmy fotowoltaicznej na zbiorniku wodnym położonym w Lancaster. Jej uruchomienie stanie jednak pod znakiem zapytania w przypadku wprowadzenia w życie planowanych przez Londyn cięć w dopłatach dla PV. 

Budowa pływającej farmy fotowoltaicznej na zbiorniku Godley w miejscowości Hyde k. Manchesteru:

gramwzielone.pl