Historia spektakularnego upadku w branży fotowoltaicznej

Historia spektakularnego upadku w branży fotowoltaicznej
Szef grupy Hanergy Li Hejun podczas spotkania z okazji 21. rocznicy działalności Hanergy. Fot. Hanergy

Szwedzki koncern Ikea poinformował właśnie, że nie będzie już współpracować z chińską firmą Hanergy w zakresie sprzedaży instalacji fotowoltaicznych. Koniec związku z Ikeą to konsekwencja spektakularnego giełdowego upadku chińskiego potentata, którego giełdowa kapitalizacja jeszcze w maju br. sięgnęła 40 mld dolarów.

Ikea rozpoczęła współpracę z Hanergy Thin Film (HTF) – spółką należącą do chińskiej grupy Hanergy – w październiku 2013 r. Dzięki niej klienci odwiedzający wybrane sklepy Ikea w Wielkiej Brytanii mogli kupić małe systemy fotowoltaiczne – standardowo 3,36 kWp, które, instalowała firma Hanergy. Ponadto, pracownicy Hanergy doradzali klientom odwiedzającym sklepy Ikei.

Hanergy zapewniał, że dzięki objęciu oferowanych instalacji PV brytyjskim systemem taryf gwarantowanych, ich posiadacze mogli liczyć na stopę zwrotu ROI na poziomie 11%. Domowe systemy fotowoltaiczne Hanergy były oferowane w brytyjskich sklepach Ikei po cenie ok. 5,2 tys. funtów.

REKLAMA

Jak podaje The Wall Street Journal, Ikea za udostępnianie powierzchni pod stoiska Hanergy miała otrzymywać 10% przychodów generowanych przez Hanergy.

W pierwszym roku brytyjscy klienci Ikei zdecydowali się na zakup 1,3 tys. systemów fotowoltaicznych, a później podobny model współpracy implementowano także w sklepach Ikei w Holandii i Szwajcarii. W sumie w tych trzech krajach zestawy fotowoltaiczne były oferowane w 35 centrach Ikei.

Teraz jednak – jak podał Financial Times –  Ikea zakończyła współpracę z chińskim producentem modułów fotowoltaicznych i nie będzie już udostępniać miejsca pod stoiska Hanergy. 

Dla Hanergy Thin Film to kolejny cios, który podważa pozycję tej firmy na globalnym rynku fotowoltaicznym.

Na decyzję Ikei z pewnością wpłynęło ograniczenie aktywności Hanergy w europejskim sektorze PV po tym, jak w maju br. spółka zanotowała gigantyczną stratę na giełdzie w Hong Kongu. W ciągu jednego dnia, 20 maja br., Hanergy Thin Film stracił na giełdzie połowę swojej wartości, a jego giełdowe notowania zostały zablokowane.

Wcześniej Hanergy Thin Film konsekwentnie budował swoją giełdową kapitalizację, która w szczycie sięgnęła 40 mld dolarów i – jak zauważa The Wall Street Journal – była wyższa niż kapitalizacja koncernu Sony, a szef Hanergy Li Hejun był zaliczany do grona najbogatszych Chińczyków.

REKLAMA

Notowania Hanergy Thin Film na giełdzie w Hong Kongu za ostatni rok. Źródło: Bloomberg. 

Za giełdowy upadek Li Hejun obwinił spekulantów i krótką sprzedaż.

Notowana na giełdzie spółka Hanergy Thin Film budowała swoją pozycję jednak głównie na kontraktach zawieranych wewnątrz grupy Hanergy.

W marcu br. Hanergy Thin Film podał, że jego przychody za 2014 r. potroiły się w porównaniu do 2013 r. i wyniosły 427 mln dolarów. Jak donosił jednak Financial Times, ponad połowa przychodów HTF została wygenerowana na wewnętrznych operacjach w grupie Hanergy.

W efekcie giełdowych problemów w sierpniu br. Hanergy Thin Film zapowiedział zwolnienie 2 tys. pracowników w swoich oddziałach zlokalizowanych na całym świecie. Cała grupa Hanergy zatrudnia nadal około 10 tys. pracowników.

Początki Hanergy sięgają 1994 r. Firma szczyci się faktem, że jest największym prywatnym, chińskim dostawcą rozwiązań z zakresu energii odnawialnej.

Należąca do grupy Hanergy spółka Hanergy Thin Film specjalizuje się w produkcji modułów w technologii cienkowarstwowej CIGS. Moduły montowane w domach klientów Ikei były produkowane przez firmę Solibro, która w 2012 r. została kupiona przez Hanergy Group od niemieckiego Q.Cells.  

Ikea sama montuje fotowoltaikę na swoich sklepach. Szwedzka firma od kilku lat systematycznie wyposaża swoje centra handlowe w dachowe systemy fotowoltaiczne. Jak do tej pory szwedzki koncern zainstalował na całym świecie już ponad 250 tysięcy paneli fotowoltaicznych. 

Teraz Ikea zapowiedziała, że znajdzie nowego partnera, z którym będzie oferować swoim klientom domowe systemy fotowoltaiczne. Szczegóły mają być znane w przyszły roku.

Tymczasem szef i główny udziałowiec grupy Hanergy Li Hejun zapowiedział w ubiegłym miesiącu podczas spotkania z okazji 21. rocznicy działalności Hanergy, że jego firma „zmieni się i narodzi od nowa”.

gramwzielone.pl