Czołowy producent mikroinwerterów obniża ceny o 1/5

Czołowy producent mikroinwerterów obniża ceny o 1/5
Fot. Enphase Energy

Enphase Energy, czołowy producent mikroinwerterów fotowoltaicznych, w odpowiedzi na rosnącą konkurencję znacząco obniżył ceny swoich produktów. Ta informacja poskutkowała dużym spadkiem wartości Enphase Energy na amerykańskiej giełdzie.

Wywodząca się z Kalifornii firma Enphase Energy w ostatnich latach notowała systematyczną poprawkę wyników oraz wzrost sprzedaży – wraz ze wzrostem zainteresowania technologią mikroinwerterów wśród firm wykonujących systemy fotowoltaiczne.

Mikroinwertery, które umożliwiają ograniczanie strat uzysku energii w systemach PV, powstających w wyniku awarii części instalacji czy zacienienia pojedynczych paneli fotowoltaicznych, są stosowane przede wszystkim w małych, domowych systemach fotowoltaicznych – czyli w segmencie rynku PV, który rozwija się coraz prężniej zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i którego liderem w USA.

REKLAMA

Teraz jednak Enphase Energy, w związku z rosnącą konkurencją, zdecydował się na znaczące obniżenie cen swoich mikroinwerterów – średnio aż o 19%, co może być dobrą informacją dla firm instalacyjnych i inwestorów, ale już niekoniecznie dla akcjonariuszy Enphase Energy.

W III kwartale Enphase Energy sprzedał inwertery o łącznej mocy 219 MW, co oznacza wzrost o 28% rok do roku oraz 12% w porównaniu do II kwartału br. W wynikach kalifornijskiej firmy za III kwartał br. znalazła się jednak także informacja o obniżeniu średniej ceny sprzedaży ASP (Average Selling Price) z 0,58 USD/W w III kwartale 2014 r. do 0,47 USD/W w III kwartale br.

REKLAMA

Niższe ceny w III kwartale br. wynikały w dużej mierze z rosnącej konkurencji na rynku mikroinwerterów – głównie ze strony szybko rosnącego w siłę na rynku w USA izraelskiego producenta SolarEdge.

Przychody Enphase Energy za III kwartał br. wyniosły 102,9 mln dolarów, a prognoza na IV kwartał to 62-70 mln dolarów. Dla porównania, przychody SolarEdge za ostatni kwartał wyniosły 115 mln dolarów (wzrost r/r o 72%), a izraelski producent sprzedał inwertery o łącznej mocy 356 MW, z czego 232 MW w USA .

Na informację o obniżeniu cen mikroinwerterów od razu zareagowała giełda. Ceny notowanej od 2012 r. na amerykańskiej giełdzie Nasdaq spółki straciły wczoraj aż 37% swojej wartości. 

Notowania Enphase Energy na giełdzie Nasdaq za ostatnie 5 dni. Fot. Market Watch.

gramwzielone.pl