Niemcy: dopłaty do magazynów energii nie będą kontynuowane

Niemcy: dopłaty do magazynów energii nie będą kontynuowane
Fot. Die Sonne Speichern

Uruchomiony trzy lata temu program dopłat dla niemieckich gospodarstw domowych, które chcą zainstalować domowy magazyn energii, powinien wygasnąć – zgodnie z początkowymi założeniami – z końcem tego roku. I tak prawdopodobnie się stanie – mimo, że niemiecka branża fotowoltaiczna nalega na jego kontynuowanie.

Od uruchomienia programu dopłat do domowych magazynów energii w 2013 r., skorzystało z nich już kilkanaście tysięcy niemieckich gospodarstw domowych. Z końcem tego roku program ma zostać jednak zakończony. Niemieckie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej BSW Solar wezwało do przedłużenia programu wskazując na jego sukces.

BSW Solar zaznacza, że energia słoneczna z własnego dachu kosztuje tylko połowę tego, co energia od operatora. Większość energii z fotowoltaiki powstaje jednak w porze dnia, w której gospodarstwo domowe nie może jej skonsumować. To tworzy potrzebę na zmagazynowanie niewykorzystanej energii w celu zużycia jej w godzinach wieczornych, gdy system fotowoltaiczny już nie pracuje.

REKLAMA

Niemieckie stowarzyszenie wezwało rząd w Berlinie do kontynuowania programu dopłat do domowych magazynów energii, wskazując, że dzięki rozwojowi rynku, który został napędzony przez rządowy program, ceny magazynów energii spadły aż o 25%.

Niemiecka branża fotowoltaiczna wskazuje, że uruchomienie programu dopłat to jedynie pierwszy etap rozwoju rynku magazynów energii i że potrzebne jest kontynuowanie rządowego wsparcia, aby technologia magazynów stała się inwestycją efektywną kosztowo.

REKLAMA

Argumenty BSW Solar w sprawie zasadności przedłużenia programu dopłat do magazynów energii niemiecki rząd jednak odrzucił.

Dofinansowanie do zakupu domowych magazynów energii jest udzielane od 2013 r. przez federalny bank KfW w postaci preferencyjnej pożyczki z opcją zwrotu 30% jej kosztów.

BSW Solar wzywając do przedłużenia programu dopłat do magazynów energii, oceniło, że kontynuowanie tego programu oznaczałoby dodatkowe koszty dla podatników w wysokości 25 mln euro rocznie.

W odpowiedzi wysłanej do PV Magazine niemieckie ministerstwo gospodarki potwierdza, że program dopłat nie będzie kontynuowany po 2015 r. – Celem tego programu było wsparcie rozwoju rynku stacjonarnych magazynów energii, aby przyspieszyć rozwój technologii i zredukować koszty, czyniąc fotowoltaikę i magazynowanie energii bardziej interesującą opcją dla konsumentów. Ten cel został osiągnięty – oświadczyło niemieckie ministerstwo.

PV Magazine wskazuje, że ceny stacjonarnych magazynów energii spadły średnio o 11% tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a w przypadku technologii litowo-jonowej zanotowano spadek wynoszący nawet 18%. PV Magazine dodaje, że ten trend mieści się w ramach krzywej uczenia się, zgodnie z którą wraz z podwojeniem się wolumenu produkcji koszty danej technologii spadają o 10-20%. 

gramwzielone.pl