Kolejna farma fotowoltaiczna w woj. lubelskim

Kolejna farma fotowoltaiczna w woj. lubelskim
Farma fotowoltaiczna w Kopytniku, w woj. lubelskim. Fot. Remor Solar

Na Lubelszczyźnie powstała kolejna farma fotowoltaiczna, której budowa została dofinansowana ze środków unijnych. Farma fotowoltaiczna jest zlokalizowana w Kopytniku, w lubelskiej gminie Łomazy. Inwestycja kosztowała około 1 mln euro.

Farma fotowoltaiczna składa się z 3996 modułów fotowoltaicznych, a jej łączna moc wynosi 1 MW. Prognozowany roczny uzysk energii to około 1 GWh. 

Generalnym wykonawcą tej inwestycji była polska firma Remor Solar. Budowa farmy fotowoltaicznej zajęła około miesiąca.

REKLAMA

Na budowę farmy fotowoltaicznej pozyskano unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego, przyznaną przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości. Podobne farmy fotowoltaiczne powstały również w okolicy – m.in. w Międzyrzecu Podlaskim, Sławacinku oraz w Białej Podlaskiej. 

REKLAMA

– To już trzynasta farma na Lubelszczyźnie. (…) Nakłady na fotowoltaikę w poprzednim okresie finansowania 2007–2013 wyniosły 200 mln zł. Poza tym mamy 6 biogazowni. To najwięcej w kraju Dziennik Wschodni cytuje marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego.

W powiecie bialskim, w Bordziłówce w gm. Rossosz, od roku działa ponadto farma fotowoltaiczna o mocy 1,4 MW. która została zrealizowana przez spółkę Energia Dolina Zielawy powołaną przez lokalnych samorządowców.

Ta farma fotowoltaiczna kosztowała ok. 7,8 mln zł. Inwestycja została sfinansowana z kredytu przyznanego przez Bank Spółdzielczy w Wisznicach, a 3,1 mln zł dołożono z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego.

gramwzielone.pl