Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w 2015

Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w 2015
Fot. Trina Solar

Analitycy PV Tech przedstawili prognozowane zestawienie czołowej szóstki największych na świecie producentów krystalicznych modułów fotowoltaicznych za 2015 r. Największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych, czyli chińska Trina Solar, znacząco podniósł swoje prognozy sprzedaży na ten rok do poziomu, do którego w ubiegłym roku nie był w stanie zbliżyć się żaden producent modułów PV.

Jak wynika z danych, które przedstawił PV Tech, największym producentem modułów fotowoltaicznych w 2015 r. ma zostać chińska Trina Solar z prognozowaną sprzedażą na poziomie ok. 5,5 GW – 5,6 GW, przekraczającą nawet zdolności produkcyjne chińskiego producenta szacowane na mniej niż 5 GW rocznie. Wcześniej Trina Solar zakładała, że sprzeda w 2015 r. moduły PV o łącznej mocy 4,4 GW – 4,6 GW.

W prognozie PV Tech za Triną Solar plasuje się inny chiński producent Canadian Solar, który ma sprzedać w tym roku moduły fotowoltaiczne o mocy 4,6 – 4,9 GW, przy potencjalne własnej produkcji na poziomie poniżej 4 GW/rok. Wcześniejsza prognoza Canadian Solar zakładał sprzedaż na poziomie 4 – 4,3 GW.

REKLAMA

Trzecie i czwarte miejsce w prognozie PV Tech zajmują chińskie Jinko Solar oraz JA Solar. Pierwsza z tych firm ma sprzedać w tym roku około 4,2 – 4,5 GW modułów PV, co równa się niemal jej potencjałowi produkcji. Natomiast JA Solar ma zanotować sprzedaż na poziomie ok. 3,42 – 3,52 GW, czyli nieznacznie mniej niż wynoszą zdolności produkcyjne jego linii produkcyjnych i mniej niż wcześniejsza prognoza zakładająca sprzedaż na poziomie 3,6 GW – 4 GW.

Według wcześniejszych prognoz na czwartym miejscu miał się znaleźć chiński Yingli Green ze sprzedażą na poziomie 3,6 – 3,9 GW, jednak mający problemy finansowe chiński producent zmniejszył swoją roczną prognozę sprzedaży do 2,5 – 2,8 GW. To dużo mniej niż wynoszą zdolności produkcyjne Yingli Green szacowane na ok. 4 GW/rok. Taka prognoza oznacza szóste miejsce w analizie opracowanej przez PV Tech.

REKLAMA

Koreański Hanwha Q Cells, którego PV Tech umieścił na piątym miejscu, nie zmienił swoich prognoz i zakładają one ok. 3,2 GW – 3,4 GW sprzedanych modułów fotowoltaicznych przy potencjale produkcji wynoszącym ok. 3,6 GW/rok. 

Według analityków PV Tech, wskazani wyżej producenci modułów fotowoltaicznych, określani jako Silicon Module Super League (SMSL), mają w przyszłym roku osiągnąć razem udział w sprzedaży na globalnym rynku producentów modułów PV na poziomie 50%. 

Prognoza PV Tech:

gramwzielone.pl