Energia z największej farmy PV w Europie tańsza niż z atomu

Energia z największej farmy PV w Europie tańsza niż z atomu
Farma fotowoltaiczna o mocy 300 MW w Cestas k. Bordeaux. Fot. Neoen

Największą farmę fotowoltaiczną w Europie o mocy 300 MW, która powstała na terenie 250 hektarów w pobliżu francuskiej miejscowości Cestas k. Bordeaux, podłączono do sieci już pod koniec września br. Z oficjalnym otwarciem tej inwestycji poczekano jednak do czasu szczytu klimatycznego COP21, który odbywa się w Paryżu.

Francja ogłosiła wczoraj, że przeznaczy 2 mld euro na inwestycje w energetykę odnawialną w Afryce. Wczoraj gospodarz szczytu klimatycznego COP21 miał jeszcze jeden powód do pochwalenia się na międzynarodowym forum, które zebrało się w Paryżu i którego celem jest wyznaczenie globalnych celów przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

Budowa farmy fotowoltaicznej w Cestas k. Bordeaux rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku. Przy instalacji pracowało do 250 pracowników, którzy montowali dziennie nawet do 5 MW paneli fotowoltaicznych.

REKLAMA

Inwestycję wartą 360 mln euro zrealizowała francuska firma Neoen, która zapewnia, że dzięki zastosowanemu ustawieniu paneli fotowoltaicznych do zamontowania mocy 1 MW było potrzeba tylko około 0,8 hektara. Tymczasem w przypadku tradycyjnego ustawienia paneli pod kątem ok. 35 st. ukierunkowanych w kierunku południowym na zainstalowanie takiej mocy potrzeba do 2 ha.

Panele fotowoltaiczne umieszczono w układzie wschód-zachód, co pozwala na relatywnie większe uzyski energii w godzinach porannych i popołudniowych.

REKLAMA

Energia z największej farmy fotowoltaicznej w Europie będzie sprzedawana francuskiemu koncernowi energetycznemu EDF w ramach zawartej na 20 lat umowy PPA. Stała cena za energię, którą wynegocjował inwestor, wynosi 105 euro/MWh.

Reuters zwraca uwagę, że operator farmy fotowoltaicznej w Cestas będzie sprzedawać energię taniej niż cena proponowana za sprzedaż energii z nowych reaktorów jądrowych. Francuski EDF ma zbudować w Wielkiej Brytanii dwa reaktory jądrowe, z których energia będzie sprzedawana po gwarantowanej przez brytyjski rząd cenie 92,5 funtów/MWh, czyli za ok. 130 euro/MWh.

W przypadku zbudowanych we Francji w latach 70. i 80. elektrowni jądrowych EDF sprzedaje energię po cenie około 55 euro/MWh.

Dostarczymy energię po ekstremalnie konkurencyjnej cenie, podobnej do ceny energii z wiatru, i w każdym wypadku niższej niż koszt energii z nowych elektrowni jądrowych – komentuje Xavier Barbaro, CEO firmy Neoen. 

gramwzielone.pl