1 GW w jednym miejscu. Ruszyła budowa największej farmy PV

1 GW w jednym miejscu. Ruszyła budowa największej farmy PV
Fot. Senyuan Group

Chiński deweloper Senyuan Group rozpoczął budowę farmy fotowoltaicznej, której moc ma wynieść aż 1 GW. Po uruchomieniu będzie to największa farma PV na świecie.

Inwestycja powstaje w Yuzhou, w chińskiej prowincji Henan. Szacuje się, że jej koszt wyniesie około 10 mld juanów, czyli ok. 1,5 mld dolarów.

Prognozowana powierzchnia gigantycznej farmy fotowoltaicznej to ok 2066 hektarów. Bloomberg podaje, że po ukończeniu farma fotowoltaiczna ma produkować rocznie 1,3 mld kilowatogodzin energii elektrycznej. Chiński deweloper nie podaje jednak planowanej daty zakończenia budowy.

REKLAMA

Wcześniej w tym roku Senyuan Group rozpoczął realizację projektów w tej samej prowincji, których łączna moc miała wynieść 3 GW, a koszt – 30 mld juanów. Realizacja tych projektów utknęła w miejscu ze względu na kwestie środowiskowe. Chiński deweloper przygotowuje się jednak do realizacji innych projektów o podobnym potencjale. Cel Senyuan Group to montaż elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 9,5 GW.

REKLAMA

Mimo dobrych relacji Senyuan z rządem, jest mało prawdopodobne, że tak ambitne projekty zostaną w pełni zrealizowane. Raczej jego plany zostaną ograniczone na etapie starań o ich realizację. [Senyuan] szuka okazji inwestycyjnych zarówno w energetyce słonecznej jak i jądrowej – komentuje PV Magazine.

W całych Chinach w tym roku mają powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 17 GW. Tak przynajmniej wynika z celu przyjętego przez rząd w Pekinie. Jeśli tak się stanie, wówczas udział Chin w potencjale instalacji PV, który ma powstać w tym roku na świecie i który szacuje się na ok. 55-58 GW, wyniesie ok. 30 proc.

Obecnie największa farma fotowoltaiczna na świecie znajduje się na kalifornijskiej pustyni Mojave. Moc projektu o nazwie Desert Sunlight wynosi 550 MW.

Budowa tej farmy fotowoltaicznej trwała ponad 3 lata, a przy konstrukcji zatrudniono w sumie 440 pracowników. Farma fotowoltaiczna Desert Sunlight składa się z 8,8 mln cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych w technologii CdTe, które wyprodukował amerykański First Solar. First Solar jest też deweloperem projektu. Właścicielami są fundusze Nextera Energy Resources, GE Energy Financial Services i Sumimoto Corporation of America.

gramwzielone.pl