Największa farma fotowoltaiczna w Skandynawii

Największa farma fotowoltaiczna w Skandynawii
Farma fotowoltaiczna o mocy 61 MW w Lerchenborgu. Fot. Wirsol

W Danii powstała farma fotowoltaiczna o mocy 61 MW. To największy projekt tego typu, który do tej pory zrealizowano w Skandynawii. 

Farma fotowoltaiczna powstała w położonym nad Morzem Bałtyckim Lerchenborgu i należy do firmy Wircon GmbH. Do jej budowy wykorzystano 248 730 modułów fotowoltaicznych marki Astroenergy oraz 1750 inwerterów SMA.

Szacowany roczny uzysk energii elektrycznej to około 60 GWh. Taka ilość energii odpowiada konsumpcji generowanej przez około 30 tys. duńskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Wywodząca się z Niemiec firma Wirsol, która zrealizowała ogromną farmę fotowoltaiczną w Lerchenborgu, zapowiada realizację podobnych projektów w Skandynawii w 2016 r.

REKLAMA

Szef Wirsol Peter Vest zwraca uwagę, że miejsce, w którym zbudowano ogromną farmę fotowoltaiczną, idealnie nadaje się do produkcji energii z PV ze względu na stałą, morską bryzę, która chłodzi moduły fotowoltaiczne, co wpływa korzystnie na ich pracę, polepszając uzyski energii. W tym roku niemiecka firma zbudowała systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 160 MW.

Niemal w tym samym czasie deweloper European Energy A/S zakończył budowę projektów fotowoltaicznych o mocy 50,4 MW w duńskim Vandel.

European Energy A/S poinformował, że sprzeda te projekty funduszowi zarządzanemu przez Allianz Global Investors. Na razie nie doprecyzowano finalnej ceny transakcji i ma ona zależeć od ostatecznej wielkości taryf, po których będzie sprzedawana energia. Decyzja w sprawie taryf za energię z PV ma zostać ogłoszona na początku 2016 r.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA), na koniec 2014 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Danii przekroczył nieznacznie 600 MW. 

gramwzielone.pl