Tesla zaczęła dostawy domowych magazynów energii Powerwall

Tesla zaczęła dostawy domowych magazynów energii Powerwall
Domowy magazyn energii Powerwall. Fot. Tesla

Po przeprowadzonej w maju 2015 r. prezentacji nowego magazynu energii Powerwall, który ma zrewolucjonizować rynek domowego magazynowania energii i zwiększyć autokonsumpcję energii produkowanej przez domowe instalacje fotowoltaiczne, do Tesli zaczęły spływać tysiące zamówień na Powerwall. Teraz magazyny energii Tesli zaczynają odbierać pierwsi klienci. 

Szef Tesli Elon Musk prezentując Powerwall zapowiedział, że celem tego projektu jest zmiana sposobu wykorzystania energii. Bateria może wspomagać autokonsumpcję energii produkowanej z własnej instalacji OZE, ale może być też sposobem na ograniczenie rachunków dla odbiorców energii korzystających ze zmiennej taryfy, którzy oszczędzą na najdroższej energii oferowanej przez zakłady energetyczne w szczytach zapotrzebowania, konsumując zmagazynową energię, pobraną z sieci w godzinach nocnych.

CNN Money podaje, że klienci nowojorskiego operatora conEdison w godzinach szczytu płacą za energię 0,07 USD/kWh, podczas gdy w nocy tylko 0,01 USD/kWh. Dla nich wykorzystanie baterii i tym samym zwiększenie konsumpcji energii z godzin nocnych przełożyłoby się na średnie oszczędności na poziomie 40,38 USD w skali miesiąca, a okres zwrotu inwestycji w Powerwall wyniósłby około 6 lat.

REKLAMA

CNN Money podaje ponadto za U.S. Energy Information Administration, że miesięczny rachunek gospodarstwa domowego zużywającego miesięcznie 943 kWh energii wynosi 115,89 USD. Wykorzystanie domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW zmniejsza ten rachunek o połowę, a – według CNN – zwiększenie konsumpcji energii słonecznej dzięki wykorzystaniu nadwyżek zmagazynowanych przez Powerwall skróciłoby jego okres zwrotu do około 4 lat.

Tesla zapewnia, że wykorzystanie jej baterii może obniżyć rachunki za energię przeciętnie o 25 proc. Wysokość oszczędności będzie jednak zależeć od wysokości rachunków wystawianych przez zakład energetyczny czy od zużycia energii. Czym wyższe rachunki i zużycie, tym wyższe oszczędności.

Przy średnim dziennym zużyciu energii na poziomie 30 kWh odbiorca energii potrzebowałby przynajmniej 3 zestawy Powerwall, aby stać się w ciągu dnia całkowicie niezależnym od energii z sieci. Podstawowy zestaw Powerwall za 3 tys. USD może przetrzymać ok. 7 kWh energii.

REKLAMA

Rozmiary tej wersji Powerwall to 1300 mm x 860 mm x 180 mm, a waga wynosi 100 kg.

W przeciwieństwie do innych domowych magazynów energii, które zaczynają pojawiać się na rynku, Powerwall nie ma wmontowanego inwertera DC-AC. 

Deklarowana przez Teslę sprawność przetwarzania energii to 92 proc., a moc to 3,3 kW. Magazyn energii może pracować w temperaturze od – 20 st. C do + 50 st. C i można go zamontować zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnętrznych ścianach budynków.

Chociaż Powerwall ma być maksymalnie prosty w montażu i obsłudze, Tesla wymaga, aby instalację wykonał specjalnie przeszkolony instalator. Gwarancja na Powerwall wynosi 10 lat.

Dostawy magazynów Powerwall są na razie prowadzone w USA. Kolejnym krajem, do którego trafi Powerwall, ma być Australia, w której magazyny energii mogą wesprzeć pracę zainstalowanych w tym kraju już ok. 1,5 mln domowych instalacji fotowoltaicznych.

Produkcja Powerwall ruszyła w fabryce Tesli w Kalifornii, ale docelowo ma się odbywać – obok produkcji baterii do samochodów – w ogromnej fabryce, którą Tesla buduje na pustyni w Nevadzie. Wartość projektu o nazwie Gigafactory, którego realizacja już się rozpoczęła, szacuje się na 5 mld dolarów. Elon Musk szacuje, że dzięki uruchomieniu fabryki w Nevadzie, Tesli uda się obniżyć koszt produkcji baterii o 30 proc. 

gramwzielone.pl