Niemcy podnoszą sprawność monokrystalicznego ogniwa PV

Niemcy podnoszą sprawność monokrystalicznego ogniwa PV
Foto. SolarWorld

Niemiecki lider w produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych SolarWorld poinformował o podniesieniu sprawności wyprodukowanego w technologii PERC monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego. Niemcy pozostają jednak w tym zakresie w tyle za chińskim producentem Trina Solar, który niedawno osiągnął lepszy wynik.

SolarWorld poinformował o zwiększeniu sprawności wyprodukowanego przez siebie ogniwa fotowoltaicznego w krystalicznej technologii PERC (ang. Passivated Emitter and Rear Cell) do 22,04 proc., zapewniając jednocześnie, że ogniwa o tej sprawności jest w stanie stosunkowo szybko przenieść do seryjnej produkcji. Według CEO SolarWorld Innovations, Holgera Neuhausa, uruchomienie masowej produkcji nowych ogniw zajmie od roku do dwóch.

Wcześniejszy rekord sprawności ogniwa PERC SolarWorld ogłosił w połowie ubiegłego roku. Osiągnięta wówczas sprawność na poziomie 21,7 proc. była najlepszym wynikiem na świecie.

REKLAMA

Niemiecka firma jest pierwszym producentem ogniw fotowoltaicznych, który wdrożył do masowej produkcji technologię PERC, co wydarzyło się w 2012 r.

REKLAMA

Teraz jednak, mimo istotnego podniesienia sprawności ogniwa PERC, lepszym, rekordowym wynikiem może pochwalić się globalny lider w produkcji modułów fotowoltaicznych – Trina Solar, która w grudniu 2015 r. ogłosiła osiągnięcie sprawności próbki ogniwa PERC o wymiarach 156×156 mm na poziomie 22,13 proc., poprawiając wcześniejszy wynik na poziomie 21,4 proc. osiągnięty w 2014 r.

SolarWorld zapewniał wcześniej, że jego celem jest osiągnięcie sprawności monokrystalicznego ogniwa PERC na poziomie 22,5 proc. do roku 2017. To zresztą cel realizowanego przez kilka europejskich firm i instytucji naukowych, w tym SolarWorld, projektu o nazwie Helene.

Tymczasem w ubiegłym roku podczas odbywających się w Hamburgu targów branży fotowoltaicznej EU PVSEC niemiecki instytut ISFH (Institut für Solarenergieforschung Hameln) przedstawił ścieżkę rozwoju technologii ogniw krystalicznych PERC, która z wykorzystaniem dostępnych metod umożliwi zwiększenie ich sprawności do 24 proc.

Podczas prezentacji przeprowadzonej w tym tygodniu w siedzibie SolarWorld w Freiburgu przedstawiciele niemieckiej firmy zaprezentowali również nowe rozwiązania w zakresie modułów fotowoltaicznych, przedstawiając m.in. nowy dwustronny moduł PV, a także tzw. technologię half-cell

gramwzielone.pl