Indie: rząd zapowiada utworzenie 30 tys. etatów w branży PV

Indie: rząd zapowiada utworzenie 30 tys. etatów w branży PV
Premier Indii Narendra Modi. Fot. Foreign and Commonwealth Office, flickr cc

Rząd w New Delhi wyrasta na jeden najbardziej prosolarnych rządów na świecie. Wcześniej przyjął cel budowy systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy aż 100 GW, a teraz poinformował o przeznaczeniu ok. 743 mln USD na budowę elektrowni PV o potencjale 5 GW.

Nowy plan, który przedstawił indyjski rząd, ma na celu sfinansowanie do 2020 r. budowy podłączonych do sieci farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 GW, co ma zaowocować utworzeniem dodatkowych 30 tys. miejsc pracy w indyjskim sektorze PV.

Aktualny plan rządu premiera Narendry Modi – tzw. National Solar Mission – zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.

REKLAMA

Potencjał indyjskiego rynku i zapowiedzi rządu w Delhi przyciągają potentatów, którzy są w stanie budować farmy fotowoltaiczne najniższym kosztem, a w Indiach zauważalny jest spadek oferowanych przez inwestorów cen za sprzedaż energii.

REKLAMA

W aukcjach rozpoczętych w ubiegłym roku, w których można ubiegać się o licencje na budowę farm fotowoltaicznych, widać już wyraźnie ten trend. Podczas ostatniej aukcji w stanie Rajasthan jeden z deweloperów zaproponował cenę za energię na poziomie zaledwie ok. 0,063 USD/kWh (ok. 0,26 PLN/kWh).

Kilka miesięcy temu amerykański SunEdison zaoferował w aukcji, która odbyła się w stanie Andhra Pradesh, energię z ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 500 MW, po cenie wynoszącej zaledwie ok. 0,0706 USD/kWh.

Analitycy rynku fotowoltaicznego zwracają jednak uwagę, że tak niskie ceny stawiają pod znakiem zapytania opłacalność takich projektów – mimo ich ogromnej skali, która z pewnością przełoży się na niższe koszty jednostkowe inwestycji.

gramwzielone.pl