Europa coraz ważniejsza dla producentów paneli fotowoltaicznych z Chin

Europa coraz ważniejsza dla producentów paneli fotowoltaicznych z Chin
Eksport paneli fotowoltaicznych z Chin w 2022 roku [GW]. Źródło: InfoLink

Dane dotyczące sprzedaży chińskich paneli fotowoltaicznych pokazują ważną zmianę w hierarchii rynków, na które trafia eksport z Chin. Najważniejszym rynkiem zbytu dla producentów paneli z Państwa Środka stała się Europa. Na naszym kontynencie z roku na rok szybko rosną inwestycje w PV, a dane dotyczące chińskiego eksportu potwierdzają, że ten trend będzie kontynuowany. 

W 2022 roku w Europie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 41,4 GW – wynika z danych stowarzyszenia branżowego SolarPower Europe. To wzrost o 47 proc. względem mocy uruchomionej rok wcześniej.

Największym europejskim rynkiem fotowoltaicznym w 2022 roku okazały się Niemcy. Kraj ten zainstalował elektrownie PV o mocy około 7,9 GW, czyli o 1,9 GW większej niż rok wcześniej. Druga w rankingu SolarPower Europe jest Hiszpania, gdzie w tym roku miały zostać uruchomione elektrownie PV o mocy 7,5 GW (wzrost o 2,7 GW r/r).

REKLAMA

Na trzecim miejscu pojawiła się Polska ze wzrostem zainstalowanych mocy do 4,9 GW w porównaniu z 3,8 GW w poprzednim roku.

W ten sposób Polska wniosła, kolejny rok z rzędu, istotny wkład we wzrost inwestycji na europejskim rynku fotowoltaicznym, a wiele wskazuje na to, że w tym roku rynek PV w Europie zainstaluje jeszcze więcej elektrowni solarnych.

Sygnalizują to najnowsze dane dotyczące chińskiego eksportu paneli fotowoltaicznych, dla którego Europa stała się najważniejszym zagranicznym rynkiem.

Europa największym rynkiem zbytu

Z raportu przedstawionego przez firmę InfoLink Consulting wynika, że chińscy producenci w ubiegłym roku wyeksportowali panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 154,8 GW, co oznaczało wzrost aż o 74 proc. względem eksportu z 2021 roku.

Najważniejszym zagranicznym rynkiem zbytu dla producentów paneli fotowoltaicznych z Państwa Środka okazała się Europa. Na nasz kontynent trafiło aż 86,6 GW wyeksportowanych paneli (czyli ponad dwa razy więcej niż wyniosła ubiegłoroczna skala inwestycji w fotowoltaikę w Europie).

Drugim największym rynkiem zbytu dla producentów paneli fotowoltaicznych z Chin w ubiegłym roku miał być region Azji i Pacyfiku, gdzie wyeksportowano moduły o mocy 28,5 GW, a następnie region obu Ameryk (24,8 GW), Bliski Wschód (11,4 GW) i Afryka (3,4 GW).

REKLAMA

Kluczowymi europejskimi rynkami zbytu dla producentów modułów fotowoltaicznych z Chin, na które wskazuje InfoLink, w ubiegłym roku były: Niemcy, Hiszpania, Polska i Holandia.

W pierwszej połowie zeszłego roku popyt na europejskim rynku na moduły z Chin zwiększał się z miesiąca na miesiąc, a najwięcej chińskich paneli fotowoltaicznych przypłynęło do Europy w lipcu– 9,1 GW. Po tym rekordzie w kolejnych miesiącach 2022 roku na nasz kontynent zaczęło trafiać jednak coraz mniej modułów.

Import chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy w 2022 r. w porównaniu do danych z 2021 r. (GW):

Eksport chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy w 2022 r.

Źródło: InfoLink Consulting

Analitycy tajwańskiej firmy konsultingowej podkreślają, że rozwojowi europejskiego rynku fotowoltaicznego w 2022 roku nie przeszkodziła rosyjska agresja na Ukrainę i będący jej skutkiem kryzys energetyczny.

InfoLink ocenia jednak, że problemem dla branży PV w Europie, który hamował wzrost inwestycji, był niedobór falowników, ale także niewystarczająca liczba wykwalifikowanych instalatorów.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.